Kdy opraví nápusť rybníka? Až po volbách

Zář 17, 2014
833 přečtení

Propadlé a promáčené břehy nad nedávno postavenou výpustí v Drozdovicích se začnou řešit až po říjnovém výlovu

David Sekanina

Foto: D. Sekanina

Prostějov – Taky si říkáte, kdy už konečně opraví propadlou nápusť u drozdovického rybníka?

Problém nastal už v polovině července. Voda od mlýnského náhonu přestala téct, jak má a začala vyvěrat propadlým břehem, v půdě nad mříží nápusti. Zem v okolí je už dva měsíce rozmáčená.

Závadu ohlásili na magistrátu rybáři. „Zřejmě se propadlo potrubí,“ konstatovala již v červenci Martina Cetkovská z odboru životního prostředí s tím, že záležitost je řešena jako reklamace v rámci pětileté záruky. Kompletní rekonstrukci rybníka dělala loni firma Skanska.

Po volbách…

Kdy bude reklamace konečně vyřízena? „Nejdříve bude proveden monitoring potrubí. Termín opravy se upřesní po výlovu rybníka,“ uvedla včera mluvčí radnice Jana Gáborová.

Výlov v Drozdovicích je naplánován na sobotu 4. října. Pokud dělníci nastoupí hned v pondělí, možná opravu stihnou ještě do pátku, kdy lidé půjdou rozhodovat o složení nového zastupitelstva. Ale vzhledem k takzvanému „monitoringu potrubí“ a nastavenému tempu „oprav rekonstrukce“ to není moc pravděpodobné. Tedy až po volbách…

„Doufám, že to nebude trvat moc dlouho. Chci na zimu znovu napustit vodu a vysadit ryby,“ říká hospodář prostějovských rybářů Pavel Kosek.

Kdyby se dělníci pustili do práce ještě před výlovem, musel by jim upustit rybník, protože potrubí nápusti je pod úrovní hladiny.

„A s rybami by to nemuselo dopadnout dobře,“ zamýšlí se hospodář, který si všiml, že voda začala protékat nad nápustí v době, kdy začala montáž gabionové opěry břehů v mlýnském náhonu naproti přes silnici. Tyto práce tak na vznik problému mohly mít vliv.

Břehy se rozpadají dál

Ten ovšem není jediný. Pár měsíců po rekonstrukci rybníka, která trvala od konce roku 2012 do léta 2013, se ukázalo, že nové obložení břehů se rozpadá. Vyvalené kameny obnažil výlov letos v březnu. Skanska je opravovala v rámci záruky, ale břehy se stále boří i na jiných místech. Havarijní stav břehů byl přitom hlavním důvodem, proč si město revitalizaci objednalo.

Terčem kritiky je dosud neupravené okolí včetně špatného stavu trávníků a zoufalé podoby mokřadního poloostrůvku. Holý terénní výstupek postrádá slibované vodní rostliny.

Související články:

Zfušovaná oprava rybníka: nejdřív rozvalené břehy, teď propadlá výpusť

Další články v rubrice Nejčerstvější

Vložit komentář