Kdo vaří lepší kafe?

Bře 17, 2015
3743 přečtení

Kavárník, nebo muzejník?

David Sekanina

portretSoučasná kavárna ve Špalíčku je – minimálně časově – spojená s érou bývalého ředitele Miroslava Chytila. Ve funkci ho po šesti letech vystřídal Daniel Zádrapa. Od té doby uplynulo půl roku a první významný krok, kterým o sobě dal nový šéf vědět, je veřejné oznámení, že muzeum pod jeho vedením bude provozovat jinou, lepší kavárnu.

Bude se v ní vařit lepší káva než ta současná, říká. Soukromník s dlouholetými zkušenostmi z oboru dostane výpověď a muzeum s ještě mokrým papírem na provozování podniku, povolení na tuto činnost si teprve musí vyřídit, to zkusí po svém a lépe.

Hodně štěstí! Popřejme muzeu a galerii v Prostějově. Přízemí Špalíčku opustí v září kavárník a na jeho místo nastoupí muzejník. Nebo to nebude muzejník? Bude to profík? Prostě jiný profík než ten současný? Bude vařit lepší kávu zaměstnanec muzea? Bude potřeba formálně zaměstnat profíka jako muzejníka?

Nevím, jen se mi hlavou honí myšlenky.

Ale všimněme si jiné věci.

Šéf muzea, které dnes svolalo tiskovou konferenci, aby setřáslo pochybnosti o politickém pozadí výpovědi z nájmu současnému provozovateli kavárny ve Špalíčku, řekl, že se záměrem využít přízemí Špalíčku k aktivitám včetně provozování kavárenského podniku v režii muzea předstoupil už minulý rok před komisi ve výběrovém řízení.

Kraji (zřizovateli) se koncepce Daniela Zádrapy zalíbila natolik, že z něj udělal ředitele, a on prý záhy po nástupu do funkce (9. září) žádal po hejtmanství informace, jak to udělat. S tou kavárnou.

Pokud to tak opravdu bylo a důvodem k výpovědi z nájmu byla předem avizovaná koncepce, extempore kolem koncertu proti komunistům, které k vládě přizvali prostějovští sociální demokraté (Daniel Zádrapa za ně shodou okolností na podzim 2014 kandidoval), dostává punc katalyzátoru osudově správné volby. Volby, o níž shodou okolností v Prostějově nikdo nevěděl. Až teď.

V kavárně by se od podzimu měly konat workshopy. Zaznělo na tiskovce. Budou na nich muzejníci učit vařit kávu kavárníky, nebo kavárníci muzejníky?

 

Související články:

Kavárna ve Špalíčku dostala od muzea výpověď

7 komentářů

Vložit komentář