Kde bydlím? Řeknu, neřeknu!

Led 29, 2015
1057 přečtení

Radní Šlambor, devalvace exkluzivity a zeleninové polévky

David Sekanina

ppfotonovyProstějov – „Zatímco většina lidí umí odpovědět na základní otázku, kde bydlí, radní města Prostějova za KSČM Jaroslav Šlambor s tím má neskutečné problémy. O svém bydlišti opakovaně neříká pravdu, odpověď oddaluje, vykrucuje se a tvrdošíjně mlží.“

To jsou slova, která se dočtete v dnešním vydání idnes.cz. Redakce připomíná, že nový komunistický radní nedodržel slib a nevyjádřil se do třiceti dnů k tomu, kde ve skutečnosti bydlí. Opozice na prostějovské radnici žádala jeho odvolání, protože je přesvědčena o tom, že Šlambor byl v říjnu zvolen jako zastupitel s nahlášeným trvalým bydlištěm v Prostějově, ovšem s faktickým bydlištěm v rodinném domu ve Skalce. Idnes.cz odkazuje na to, že Ústavní soud už dříve označil podobné jednání za obcházení volebního zákona, což může vést ke zrušení mandátu zastupitele.

O tom, že Jaroslav Šlambor sice dopis s vyjádřením poslal, ale ke svému pravému bydlišti v něm nic konkrétního neuvedl, psal už ve čtvrtek 22. ledna Prostějovský deník. „Záležitostí předmětného rozestavěného rodinného domu ve Skalce se zabývá místně příslušný stavební úřad, proto se nebudu do vyřešení celé záležitosti k okolnostem svého pobytu vyjadřovat,“ cituje dnešní idnes.cz úhybná slova Jaroslava Šlambora.

Už začátkem ledna přitom na serveru Aktuálně vyšel článek, z něhož vyplývá, že prostějovská politická opozice zřejmě promeškala lhůtu na podání oficiálního protestu proti zvolení zastupitele, jehož faktické bydliště se od zapsaného trvalého liší. Navíc server zmiňuje precedenční verdikt soudu, který v případě jiného lokálního politika se stejným problémem rozhodl v jeho prospěch. Případ se týkal starosty Františkových Lázní.

Manthellanu za polovic

Zatímco jiná regionální média převzala pouze informaci z tiskovky městské rady, že město (formálně) znovu prodá současnému vlastníkovi pozemky pod nákupním centrem Zlatá brána, protože se zapomnělo na deset centimetrů čtverečních, Prostějov Times zdůrazňují sice starší, ale podstatnější informaci. A to fakt, že Zlatá brána zaplatila za metr čtvereční v centru města 5556 korun a firma Manthellan, které radní umetají cestičku, aby hned vedle mohla postavit obří nákupní komplex za miliardu, dala za metr jen 2214 korun.

Storka ze školní jídelny

O tom, jak to chodí ve školní jídelně na Základní škole Dr. Horáka, se dočtete ve „storce“ Prostějovského deníku. Šéfka zdejších kuchařek Marie Pazderová ujišťuje, že nepoužívají žádné polotovary, nedělají pizzu ani hranolky, ale zato vaří dvanáctkrát za měsíc zeleninovou polévku. Chuť obědů na jedné z největších základních škol v Prostějově neměla dlouho nijak skvělou pověst. V poslední době se však podle zdejších strávníků zlepšila. A to navzdory tomu, že tu mají třikrát do týdně zeleninovou…

Exkluzivní Večerník

Exkluzivní (výlučné, výjimečné, mimořádně lákavé) je zatím poslední číslo Prostějovského večerníku. Zcela výjimečně a mimořádně se v něm totiž častěji než slovo „hrůza“ objevuje slovo „Exkluzivně“. Exkluzivně pro Večerník, exkluzivní rozhovor, exkluzivní reportáž.

Texty, nad nimiž je slovo „exkluzivně“ zvýrazněno v nových grafických prvcích, které jako by z oka vypadly grafickým prvkům, s nimiž zhruba před deseti lety přišlo ve svém Deníku (Prostějovském deníku) vydavatelství VLP a dodnes je používá, jsou ovšem zpracovány kmenovými redaktory Večerníku v rámci standardní týdenní produkce. Zůstává tedy otázkou, jak dlouho se podaří vedení bulvárního listu udržet čtenáře v dojmu, že standardní články, jaké ve svém tematickém zaměření a slohu přináší už léta, jsou najednou exkluzivní. Tedy ještě exkluzivnější než dříve. Ale možná s tím velký problém mít nebude. Exkluzivní totiž znamená i „neodolatelně lákavé“ a bulvární texty pro bulvárního čtenáře takovými nepřestanou být nikdy.

Večerník ale na druhou stranu proměnou layoutu prohlédl a nelze mu upřít ani dlouhodobě silnější místa jako například celostránkové rozhovory, přičemž ten poslední se svou kvalitou v podstatě vymyká převážné části zbytku redakční produkce v aktuálním vydání. Interview s předsedou představenstva zkrachovalého OP Prostějov Milivojem Žákem přináší řadu zajímavých informací, a to především díky zasvěceným otázkám redaktora Martina Zaorala. Zaznívá v němž mimo jiné přiznání, že o pravé situaci podniku se v závěrečných letech jeho existence záměrně lhalo.

 

 

 

Vložit komentář