Kavárna ve Špalíčku má rozlučkovou. Podpoří ji muzikanti i divadelníci

Kvě 19, 2015
1273 přečtení

V Prostějově za měsíc končí oblíbená kavárna

David Sekanina

Foto: D. Sekanina

Prostějov – Nastává loučení s Kavárnou ve Špalíčku. Současní nájemníci dostali výpověď z nájmu, prostějovské muzeum, jemuž historický dům v Uprkově ulici patří, chce v přízemí provozovat výstavní činnost a také vlastní podnik, kde se má vařit lepší káva.

Navštěvovaná kavárna, která podle svého vyjádření na sociální síti končí týden před letními prázdninami, zve na rozloučení v pátek 22. května. Mělo by být poetické a postarat se o to má nejen obsluha, ale zejména muzikanti.

Hudební produkce, tehdy začínající folkové kapely Jižní ryba, byla ostatně před čtvrt rokem kamenem úrazu. Když totiž koncem února dostali provozovatelé kavárny padáka, po šesti letech, začalo se okamžitě hovořit o tom, že je to kvůli zakázanému koncertu.

V listopadu loňského roku totiž ředitel muzea Daniel Zádrapa nechtěl, aby se v prostorách Špalíčku uskutečnil jeden z pořadů Festivalu nesouhlasu s rudou radnicí. Přehlídka ve dnech pětadvacátého výročí Sametové revoluce kritizovala čerstvou povolební koalici ČSSD s KSČM.

„Ve Špalíčku jsou k dispozici tři podlaží. Nejvyšší se nedá příliš využívat a v přízemí funguje kavárna. Pro naši činnost tak zůstává jen jedno patro,“ vysvětloval začátkem března ředitel muzea Zádrapa.

Rozlučkový program začíná v pátek v 16 hodin. Odcházejícím kavárníkům zahrají kytarista Marek Soldán, folková kapela Dojem, kramářské písně má nachystané loutkové Divadlo Starost, po šesté vystoupí folkový Klas z Kralic a v sedm je na řadě klezmer Létajícího rabína. Závěr večera bude patřit jazzovému klavíru Miroslava Zikmunda, prvního porevolučního starosty Prostějova.

„Je potřeba nějaká rezervace?“ ptají se sympatizanti na Facebooku. Ne. Kavárna věří, že dobří lidé se vždycky vejdou.

Přízemí podle představ Muzea a galerie v Prostějově má být otevřeno v září.

 

Související články:

Kavárna ve Špalíčku dostala od muzea výpověď

V Prostějově se 25 let po revoluci zakazují koncerty

Kdo vaří lepší kafe?

Vložit komentář