Kavárna ve Špalíčku dostala od muzea výpověď

Bře 3, 2015
5419 přečtení

Chceme přízemí využívat pro sebe. Děláme na koncepci, vysvětluje šéf prostějovského muzea

David Sekanina

kavarna spalicek

Foto: D. Sekanina

Prostějov – Chodili jste na kávu do Špalíčku? Kavárna v historickém domě bývalého židovského ghetta na podzim končí. Muzeum, jemuž budova patří, chce přízemní prostory využívat pro sebe.

„Dostala jsem výpověď. Více ale o tom nechci v tuto chvíli mluvit. V každém případě máme stále otevřeno,“ uvedla dnes dopoledne Iveta Valentová, která Kavárnu ve Špalíčku provozuje řadu let.

Ředitel Muzea a galerie v Prostějově Daniel Zádrapa informaci potvrdil. „Ano, výpověď jsme už předali. Máme s prostory nynější kavárny vlastní plány,“ konstatoval.

Muzeum podle Zádrapy připravuje koncepci, jejímž cílem je bohatší kulturní nabídka, zejména pro mladé. „Ve Špalíčku jsou k dispozici tři podlaží. Nejvyšší se nedá příliš využívat a v přízemí funguje kavárna. Pro naši činnost tak zůstává jen jedno patro,“ vysvětluje ředitel muzea.

Přízemí bez současné kavárny a s novou funkcí by mělo být otevřeno v září. „Budou se zde odehrávat muzejní a doplňkové aktivity. Prostory nezůstanou jen běžným výstavním sálem, ale k pronájmu už sloužit nebudou,“ nechtěl být konkrétnější Daniel Zádrapa. Na ucelené koncepci se prý teprve pracuje.

Kavárna a muzeum se v listopadu loňského roku dostaly do sporu. Ředitel muzea vystoupil proti koncertu malé prostějovské folkové skupiny, která měla zahrát v kavárně v rámci Festivalu nesouhlasu s rudou radnicí. Podle provozovatelů podniku si nepřál, aby muzejní prostor byl spojován s politickými aktivitami proti radnici. Cyklus kulturních akcí připomínající pětadvacet let od Sametové revoluce se totiž odehrával v povolební atmosféře návratu komunistické strany do vedení města Prostějova.

Související články:

V Prostějově se 25 let po revoluci zakazují koncerty

Kdo vaří lepší kafe?

18 komentářů

Vložit komentář