Kavárna u hvězdárny má otevřenou cestu

Čvn 12, 2014
1463 přečtení

Projektu kavárny v Kolářových sadech dal zelenou nový územní plán Prostějova

David Sekanina

Vizualizace kavárny. Repro: MMPV

Prostějov – Zastupitelé čtvrt roku před komunálními volbami schválili nový územní plán, jímž se Prostějov bude řídit v několika budoucích letech. Nese s sebou konfliktní témata týkající se odmítaného společenského centra v Jezdecké ulici, nenapojení ulice Pod Kosířem na severní obchvat, ale také budoucnosti Kolářových sadů.

„Akcie“ parku jako největší relaxační zóny uprostřed Prostějova by mohla pořádně zvednout kavárna, kterou tady hodlá postavit soukromý investor. Zajímavý nápad prezentovaný už minulý rok ale narazil.

U hvězdárny ji nechceme

Zásadně proti jsou od začátku astronomové. Kavárna má totiž vyrůst na místě nedávno opuštěné umakartové klubovny Skautů, která ovšem stojí jen pár metrů od Lidové hvězdárny. Astronomové opakují, že světelný smog z podniku by absolutně znemožnil pozorování oblohy dalekohledy.

„Kavárna na jižní straně sadů představuje zásadní problém. Právě na jihu je nejvíce pozorovatelných astronomických objektů. Bylo by dobré, aby stála jinde,“ vyjádřil se už loni krátce po svém nástupu nový ředitel hvězdárny Karel Trutnovský.

Připravená půda

Myšlenka kavárny naopak získala příznivce u prostějovských radních. Byli jí nakloněni, ovšem překážkou se ukázal být územní plán, který bránil vzniku takových staveb na plochách rekreační zeleně. Radní ovšem do nového územního plánu protlačili změny a dokument, schválený tento týden zastupiteli, to už umožňuje.

„Nemám nic proti tomuto záměru, nový územní plán stavbu kavárny nevylučuje. Pokud se bude hlasovat o prodeji bývalé skautské klubovny investorovi, tak to podpořím,“ říká radní Zdeněk Fišer, který v září kandiduje do prostějovského zastupitelstva za ČSSD. Jako jeden z lídrů strany.

Je přitom velmi pravděpodobné, že se sociální demokraté nejen dostanou do budoucího městského sboru, ale budou také součástí nějaké vládnoucí koalice.

Investor se chystá na papírovou válku

Vizualizace. Repro MMPV

Mají se toho obávat hvězdáři? Kavárna v parku je projekt, který začne nabírat fyzické kontury nejdříve příští rok. Do té doby se jeho podoba, jak ji Prostějované znají z vizualizací připravené studie, může částečně změnit. Předpokládá to i zástupce investora, Aleš Langer z prostějovské firmy Al Logic.

„Náš zájem postavit kavárnu trvá, čekali jsme jen na to, zda upravený územní plán projde. Zatím máme jen studii. Projekt jsme připraveni upravit tak, abychom nebránili pozorování dalekohledy. Navrhujeme vhodné odstínění objektu,“ vyjádřil se dnes Aleš Langer.

Stavět by se podle jeho odhadu mohlo příští rok. „Pokud letos zvládneme papírovou válku, je to reálné. Projekt je ovšem tři roky starý a dlouho byl u ledu. Proto budeme nejspíš shánět spoluinvestora,“ prozradil Langer.

Další články v rubrice Nejčerstvější

Vložit komentář