Kácení u trati? „Zbytečný povyk, byla to džungle“

Dub 2, 2015
1162 přečtení

Lidé z Vrahovic cítí smutek a hněv, v sousedství je oficiálně moc nechápou

David Sekanina

Foto: Pavel Dopita

Prostějov – Vrahovice – Cítíme frustraci, smutek a hněv. Ostře nesouhlasíme s masivním kácením, které letos probíhá ve Vrahovicích i v jiných částech Prostějova!

To jsou slova obyvatel Vrahovic, které rozčarovalo zejména nedávné plošné kácení u místní železniční trati. S protestem a žádostí o vysvětlení se obrátili na prostějovský magistrát, vyšlo ovšem najevo, že rozhodnutí vydal někdo jiný.

Katastr Držovic

„Pozemky železničního náspu jsou na katastru Držovic,“ vysvětluje radní Zdeněk Fišer. A jeho kolegyně z městské rady Alena Rašková rozhořčeným tazatelům odpovídá: „Kácení povolil začátkem ledna Obecní úřad v Držovicích.“ Oficiálně šlo o osmapadesát stromů a povolení pro Správu železniční a dopravní cesty.

„I když je to na hranici katastru, má to negativní dopad přímo na Vrahovice. Chápeme, že správa skácela přestárlé topoly, které mohly ohrožovat cestující, ale nechápeme, proč nechalo vymýtit i mladé a zdravé stromy a keře. Doufáme, že provedou nějakou náhradní výsadbu,“ vzkazují lidé ze Spolku za staré Vrahovice, jejichž protestní hlas je hlavně slyšet.

„Byly pokáceny mladé třešně, mirabelky, ořešáky, jasany i břízy. Když teď přiletí tažní ptáci, nenajdou své domovy, ve kterých se vylíhli. Místo je změněné k nepoznání,“ stýská si starousedlík Antonín Moučka.

Jen jsme dali povolení

Povolení kácet vydaly Držovice. „Jen jsme vyhověli žádosti správce trati. Všechno je v pořádku, řekla to i Česká inspekce životního prostředí, která tu byla,“ konstatovala starostka obce Blanka Kolečkářová.

O náhradní výsadbu se prý zasadit nemůže. „Jsou to pozemky drah, a co na nich dělají, je jejich věc. Musím říct, že moc nechápu, o co lidem vlastně jde. Desítky let tu byla jen děsná džungle. Podle mě je kolem toho zbytečný povyk,“ nechala se slyšet starostka Držovic.

Starost o stromy

Lidé z Vrahovic poukazují na to, že ve své místní části dýchají velmi špatný vzduch. „Nacházíme se na východ od dálnice a průmyslové zóny. Jediné, co alespoň trochu brání průmyslovým zplodinám a prachu, jsou stromy. Proto jsme se o ně vždy starali, chránili je a snažili se je ošetřovat,“ říkají členové Spolku za staré Vrahovice.

Podotýkají, že několik desítek stromů současně vysázeli a k tomu se snaží budovat vlastní arboretum. „Teď jsme během krátké doby přišli o krajinu svého dětství.“

To se stalo v březnu, už v únoru Vrahovice nadzvedla čistka v místním „parku“.

 

Související články:

Stromům se v Prostějově nevede, zato blbost tu kvete

Vložit komentář