Je tu Den daňové svobody

Čvn 10, 2014
429 přečtení

Většina z nás pracovala tento rok na stát 160 dní

David Sekanina

Ilustrační foto: archiv PČR

Ilustrační foto: archiv PČR

Prostějov – Symbolické datum je tady. Úterý 10. června je den, kdy v roce 2014 přestáváme pomyslně vydělávat na stát a začínáme pracovat na sebe.

Liberální institut, což je think tank české politické pravice, tento mezník označuje jako Den daňové svobody. Letos nastal poměrně brzy. Dosud nejpozději byl v roce 2010, kdy připadl až na 18. června.

„Průměrný daňový poplatník musel na výdaje z veřejných rozpočtů pracovat v letošním roce 160 dní, tedy o jeden den méně než vloni,“ uvádí Liberální institut.

Pochvala vlády

„Tento posun je dán součtem dvou faktorů, které působí stejnosměrně. Jedním z nich je úsilí nové vlády o odpovědnější chování na straně veřejných výdajů v roce 2014, druhým je zlepšený výhled vývoje hrubého domácího produktu v letošním roce,“ cituje Liberální institut Aleše Roda z Centra ekonomických a tržních analýz.

Den daňové svobody vyhlašuje Liberální institut od roku 2000.

Máte jen, co vyberete od nás…

„Přestože jde o jisté zjednodušení, upozorňujeme již od roku 2000 na fakt, že stát, politici a vládní úředníci nedisponují pro své veřejné výdaje jinými penězi než těmi, jež vyberou na daních, odvodech a poplatcích nebo těmi, jež si stát půjčí a občané České republiky je budou muset, navíc zvýšené o úroky z dluhu, v budoucnu splácet,“ podotýká Jiří Schwarz z Liberálního institutu.

Další články v rubrice Nejčerstvější

Vložit komentář