Jak se stavěla májka Drozdovicích? Podívejte se

Kvě 2, 2015
1298 přečtení

Svatou Annu stráží dvacetimetrový oloupaný smrk s věncem a slivovicí

David Sekanina

Foto: D. Sekanina

Prostějov – V Čechovicích a Domamyslicích mrtvo. Že by v Seloutkách nebo Určicích? Kdepak. Široko daleko na májku nenarazíte. Zato v Drozdovicích, odkud je to do města, kde se tato tradice už vůbec nedrží, nejblíže, mají opravdu bytelnou.

U kaple svaté Anny se od sobotního dopoledne tyčí dvacetimetrový kmen se zdobenou jehličnatou hlavou a červeným věncem. Ten dekorují stuhy téže barvy ale i klenot v podobě půlčíku letošní slivovice. Dole je máj proti pokušení přespolních pancéřován starou rýnou a spirálou ostnatého drátu.

„Smrk je z Alojzova. Má přes dvacet metrů. Každý rok přidáváme na výšce,“ pochlubil se drozdovický patriot Pavel Makový, který tradici stavění máje u místní kapličky obnovil před pěti lety. Přerušena byla na konci let šedesátých.

Stavba májky v Drozdovicích by si nezadala s lidovou veselicí někde na echtovním venkově. Drsné hlasy chlapů, fortel a souhra bez zbytečných řečí, obdivné pohledy dětí a žen v bezpečné vzdálenosti. Když štíhlý máj zapadne do dvoumetrové jámy, ozve se potlesk a povel: Jdem na panáka!

Muži zamíří ke stolu, kde se točí pivo a zbývá pár posledních chlebů namazaných sádlem. Na travnatém plácku, kde kdysi dávno býval morový hřbitůvek, je celé dopoledne živo. Sousedi si po sousedsku povídají, popíjejí a sem tam zakloní hlavu dozadu a utrousí pár obdivných slov.

Uplyne měsíc a sejdou se tu znovu. I kácení symbolu jara bývá malou slavností. „Pro děti děláme soutěže, pořádáme projížďku na žebřiňáku a přehlídku veteránů,“ zve Pavel Makový v sobotu 30. května do Drozdovic.

 

Foto: D. Sekanina

Vložit komentář