Hrubá mzda v kraji: 21 679 korun

Čvn 5, 2014
592 přečtení

Míň než v Olomouckém kraji berou už jen v pohraničí na západě Čech

David Sekanina

vyplata

Ilustrační foto: archiv

Prostějov, Olomoucký kraj – Statistika je sice disciplína založená na přesné matematice, ale k reálným pocitům mívají průměrné hodnoty daleko.

Statistický úřad dnes přišel s čísly, která se týkají průměrných hrubých platů v Česku. Nikoho zřejmě nepřekvapí, že nižší mzdy než v Olomouckém kraji berou už jen na západě Čech, v pohraničním Karlovarském kraji. Podobně „bídně“ jako my jsou na tom ale na relativně hodně místech (Zlínsko, Pardubicko, Vysočina).

Průměr je 24 806 korun

Tak kolik podle statistik bereme? „Průměrná hrubá měsíční mzda činila v Olomouckém kraji v prvním čtvrtletí roku 21 679 korun. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2013 vzrostla o 706 korun, což je 3,4 procenta,“ uvádí Jarmila Benešová z krajského pracoviště statistického úřadu. Republikový průměr hrubého je momentálně 24 806 korun.

Účetní zkreslení

Poskočení hrubé měsíční mzdy zní sice jako dobrá zpráva, ale podle statistiků se do toho zřejmě promítlo to, že zaměstnavatelé přesunuli výplaty ročních odměn až do prvního čtvrtletí následujícího roku, což v loňském roce nebylo.

„Podle předběžných podnikových výkazů pracovalo v prvním čtvrtletí roku 2014 v Olomouckém kraji 201,5 tisíc zaměstnanců,“ podotýkají ve zprávě olomoučtí statistici s tím, že meziročně to představuje pokles o čtyři stovky zaměstnanců.

V Praze berou skoro 33 tisíc

Dost podobně jsou na tom i v jiných krajích. Jednoznačnou výjimkou je ovšem kraj Hlavní město Praha, kde lidé berou měsíčně hrubého o jedenáct tisíc víc. Zaměstnanost přitom roste v celém Středočeském kraji.

Další články v rubrice Nejčerstvější

 

Vložit komentář