Havlovo náměstí? Radní vypsali anketu

Čvn 4, 2015
1426 přečtení

Autoři petice souhlasí, vidí v tom vstřícný krok. Rozhodnutí ale chtějí od zastupitelstva

David Sekanina

Foto: D. Sekanina

Prostějov – Přestože řadu petic včetně té, v níž dva a půl tisíce lidí žádalo zachování Společenského domu, nechala bez povšimnutí, krátce poté, co jí přišla petice za pojmenování náměstí po Václavu Havlovi, rozhodla se radnice vypsat na toto téma anketu.

A to i přes to, že za rok a půl posbírali její organizátoři jen tři sta podpisů, což je méně než osmina těch, které nechtějí bourání Kaska.

„V souvislosti s iniciativou některých občanských skupin jsme se rozhodli vypsat na webových stránkách města anketu týkající se přejmenování Hlaváčkova náměstí na náměstí Václava Havla,“ informoval dnes o vůli rady její přední člen Jiří Pospíšil.

Svůj krok komentují radní poněkud překvapivě, a to sice náznakem pochybností o pozitivním výsledku ankety.

„Podle nám dostupných reakcí nemá tento nápad jen samé příznivce, ale i kritiky. Někteří občané zkrátka nepovažují přejmenování kteréhokoli náměstí či ulice v Prostějově za dobrý nápad. A to zejména z důvodu výměny všech dokladů a smluv a s tím spojenými komplikacemi pro lidi v takové lokalitě bydlící či podnikající,“ uvádí Pospíšil.

Petice, která žádá přejmenování ulice či náměstí v Prostějově po Václavu Havlovi, je na radnici asi tři týdny.

Stržené Havlovy plakáty

Téma Havlovy ulice či náměstí v Prostějově otevřeli v roce 2011 bývalý starosta Miroslav Zikmund, fotograf Bob Pacholík, Ivo Lužný, duchovní Miloš Košíček a teatrolog Jan Roubal.

Doufali, že se jim podaří prosadit návrh do roku 2014, kdy uplynulo 25 let od Sametové revoluce, ale to se nepovedlo. Odehrály se naopak události, které k památce prvního českého prezidenta příliš pietní nebyly. Během výročí Listopadu 1989 totiž městská policie opakovaně strhala plakáty s fotografiemi Václava Havla ze soklu sochy T. G. Masaryka, které na náměstí vylepili lidé.

„Strážník je povinen ze zákona konat. Pokud na sochu Tomáše Masaryka kdokoli cokoli vylepí, potřebuje souhlas majitele, jímž je město,“ vyjádřil krátce po událostech ředitel Městské policie v Prostějově Jan Nagy.

Nyní se radnice ptá, zda nemá po Václavu Havlovi pojmenovat náměstí.

Anketa ano, ale ať mají poslední slovo zastupitelé

Ivo Lužný, jeden ze spoluautorů petice, to nicméně vítá. „Rozhodně nejsem proti. Nedomnívám se ale, že by anketa měla být jakýmsi referendem. O této věci by mělo rozhodnout zastupitelstvo. Byl bych rád, kdyby se takový návrh na jejich schůzi dostal,“ konstatoval Lužný a připomněl, že autorem nápadu pojmenovat po Havlovi právě nynější Hlaváčkovo náměstí je Miroslav Zikmund, první porevoluční starosta Prostějova.

V anketě na městském webu lze říci ano, nebo ne a přidat k tomu vlastní komentář do konce července. Vedení samosprávy vzkazuje: Váš názor je pro nás důležitý.

 

Související články: 

Přejmenování náměstí?

Petice pro Havlovu ulici posbírala tři sta podpisů

Pod okny radnice bliká srdce pro Václava Havla

Havlův portrét je zase zpátky

Havlův portrét zmizel před radnicí i napodruhé

Nápisy kritizující radnici okamžitě zmizely

Vložit komentář