Festival Pod lipami. Tři dny bez hluchého místa, slibuje Daniel Jun

Čvc 30, 2015
8471 přečtení

Vždycky to moc rychle uteklo, vysvětluje prodloužení multižánrové přehlídky U Kalicha z jednoho na tři večery

David Sekanina

D. Jun

Foto: archiv D. Jun

Prostějov – Sezona festivalů vrcholí. Jeden z tradičních vypukne teď v pátek a potrvá až do neděle.

„Počasí na víkend vypadá velmi dobře! Pro všechny případy jsme zajistili dostatečné množství party stanů,“ vzkazuje Daniel Jun, pořadatel a pianista, který na první večer chystá něco z Liszta, Rachmaninova, ale také odlehčené, například jazzové skladby.

Multižánrový festival Pod lipami můžete prožít ve farní zahradě českobratrské církve v Kollárově ulici a částečně také v klubu Apollo 13.

Nabídne speciální koktejl různých hudebních stylů, tři výstavy, jedno divadelní představení a k tomu vzpomínkovou projekci z minulých ročníků. Koná se za každého počasí.

Co považujete za tahák letošní přehlídky?

Program jsme záměrně sestavili hodně vyváženě, je těžké něco vyzdvihnout. Nicméně já osobně se velmi těším na kytaristu Igora Klokova a na slovenskou skupinu Aurelius Q. Každé číslo má v programu svůj smysl, věřím, že „hluché místo“ se konat nebude.

Proč jste se festival rozhodli zásadně prodloužit z jednoho na tři dny?

Hlavní důvody pro prodloužení byly dva. Když už máme s organizací tolik práce, je škoda, když to celé za jedno odpoledne a večer uteče. V tom shonu má člověk pocit, že sotva akce začne, už je u konce. Druhým důvodem je lepší dramaturgické rozložení. Pátek je komornější, sobota poněkud uvolněnější. Neděle je potom jakousi tečkou. Návštěvník má lepší možnost si vybrat. Tleskám ale všem, kteří přijdou na celý festival.

Jak vzniká program festivalu, odkud čerpáte inspiraci? Interpreti jsou originální, zajímaví, ale často čekají na objevení

Dramaturgii řeší demokraticky celý organizační tým, ale pravdou je, že někteří z nás se pohybují velmi aktivně v hudebním prostředí různých žánrů. Je to obvykle otázka známostí, popřípadě osobních doporučení. V dnešní době, kdy je i hudební trh dost přeplněný, čeká na objevení spousta interpretů a bohužel se jej nedočká mnoho takových, kteří by si to doopravdy zasloužili. To se stalo také motivačním faktorem pro pořádání tohoto festivalu.

Jak bude vypadat afterparty v Apollu 13?

Předpokládám, že vesele. Program přislíbil DJ Malda, který loni hodně zaujal. Bude se tancovat, povídat, snad i oslavovat.

Jak se stalo chilli con carne festivalovým jídlem?

Nikdo jiný ho na festivalech nedělá, přitom je to skvělé jídlo. Na prvním ročníku to byl pokus, ale doslova se po něm zaprášilo, tak bylo zaděláno na úspěch.

Komu konkrétně pomůže výtěžek z festivalu a kolik peněz obvykle přinese?

Tak jako minulý rok půjde veškerý výtěžek z festivalu místní pobočce Člověka v tísni. Při druhém ročníku jsme také symbolicky podpořili Podané ruce. Jde nám o to si všimnout organizací, které dělají dobré věci a přitom jsou z veřejných zdrojů často málo podporovány. Výtěžek se doposud velmi lišil, záleží na účasti, ale vždycky z něj byla radost, ať už byl v jakékoli výši.

Související články:

Festival Pod lipami naservíruje trojnásobnou porci

Pod lipami

 

 

 

Vložit komentář