Dva nadšenci sepsali pověsti z Drahanské vrchoviny

Kvě 18, 2015
860 přečtení

Stejnojmenná kniha s dvaadvaceti příběhy se dá koupit i v Prostějově

Pavel Moš

povesti vrchovina kniha (2)

Repro: knihkupectví Neoluxor

Drahanská vrchovina – Víte, jak přišel Bousín ke svému jménu? Nebo proč má domkář z Repech kamennou sochu ve Vídni? Kdo byl pytlák Vašek? To všechno se můžete dozvědět v knize Josefa Julínka a Michala Švihálka Pověsti z Drahanské vrchoviny.

Z dvaadvaceti příběhů snadno poznáte lásku obou autorů ke kousku horské krajiny mezi Protivanovem a Drahanami a když si knížku přečtete, rozhodně nebude cizí ani vám. Hory, jak se Drahanské vrchovině říká zde i na Hané, sice nikdy neoplývaly materiálním bohatstvím, o to silnější vztah k nim však mají lidé, kterým odedávna poskytují skromnou obživu. A pod střechami doškových chalup se odedávna vyprávělo o zdejším kraji mnoho příběhů, pohádek a pověstí.

Látku ke knize čerpali autoři z různých zdrojů. „Jsou to jednak vyprávění, jak si je pamatuji od zdejších stařečků, některé příběhy jsou ze starých kronik, ale také skutečné historické události, které už dnes znějí spíše jako pohádka,“ říká jeden z autorů Josef Julínek z Bousína.

Kniha vás tak provede i dějinami kraje od středověké kolonizace až třeba k trampotám Bousínských s lesem Maršínem v 18. století, nebo do dob bitvy u Hradce Králové. Seznámíte se s místními strašidly, vílami nebo třeba i Černou paní, která strašila u Ježova hradu.

Knihu si můžete koupit třeba v Bousíně na obecním úřadě, na penzionu v Repechách nebo v muzeu v Drahanech. Pokud je vám z Prostějova daleko do kraje kořenáře Žáčka, pytláka Vaška nebo pudmistra Jeronýma, můžete to zkusit třeba v knihkupectví U Radnice.

Vložit komentář