Drahanský archeopark se rodí v bolestech

Čvc 13, 2015
2683 přečtení

Turistická atrakce, jediná svého druhu na Prostějovsku, bojuje o právo na život s úřadem

David Sekanina

Foto: D. Sekanina

Foto: D. Sekanina

Drahany – Archeopark? No, paráda. Jinde by bohulibý projekt, který skýtá poučení a táhne turisty, zvlášť když ho v podstatě za své staví parta nadšenců v čele s odborníkem – archeologem a muzejníkem, vzbudila nadšení.

Překvapuje vás, že na Prostějovsku se rodí v bolestech a hned od začátku čelí úředním protivenstvím? Odhaduji, že ne. Bohužel.

Narodil se archeopark! Už v říjnu loňského roku křičel do světa novinu Pavel Moš z Muzea Drahanské vrchoviny. Neměl to dělat? Kdo ví. Projekt sice ještě celou hlavičku venku nemá, ale na světlo se dere usilovně. Před pár dny tu dokončili střechu středověké kovárny.

„Dřevěný přístřešek na čtyřech kůlech zbývá už jenom zavětrovat. Pak bude třeba vyzdít výheň, udělat stěny, podestu pod měch, měch, kovadlinu osadit do špalku a může se kovat,“ přibližuje kurátor a zakladatel Muzea Drahanské vrchoviny v Drahanech Pavel Moš. Jako vůbec první vyzkouší malou historickou dílnu platnéř, který bude vyrábět přilbici při dobývání hradu Drahans na konci léta. Jedné z nejznámějších akcí muzea.

Svolaná komise

U kolébky malého archeologického parku stála vstřícnost místní římskokatolické farnosti a zemědělského družstva Agro Rozstání. Přílišnou blahovůlí ale neoplývá Stavební úřad v Plumlově. „Vedeme tak trochu papírovou vojnu,“ přiznává Pavel Moš. Úřad má podle něj výhrady například k tomu, kde archeopark roste. Na okraji rozlehlé farní louky.

„To, co tu stavíme, jsou obyčejné dřevěné přístřešky,“ krčí šéf muzea rameny. „Přitom hned vedle našeho archeoparku umožňuje územní plán bytovou výstavbu,“ poznamenává.

Koncem července se prý na louce v Drahanech sejde celá komise odborníků. Jaký ortel lze očekávat? Přizná vznikajícímu turistickému lákadlu právo na život?

Zřejmě nikdo v tom nemá jasněji než Pavlína Greplová ze Stavebního úřadu v Plumlově. Její vyjádření už ale do samotného úředního jednání na místě nikdo nejspíš nesežene. „Ode dneška má čtrnáctidenní dovolenou,“ hlásily dnes kolegyně stavební referentky s tím, že její agendu během nepřítomnosti nikdo přebírat nebude.

Šmelcovna, salaš, pece, štola…

Dejme tomu, že jediný archeopark na Prostějovsku dostane nakonec šanci. Co má přijít na řadu po kovárně?

„Hornická chalupa nebo salaš. A někdy mezitím oprava pecí a přístřešky k nim,“ vzkazuje Pavel Moš, jehož snem je ukázat návštěvníkům, jak vypadala šmelcovna, tedy dílna na zpracování železa, ale také, v čem přebývali horníci ve 13. století. Drahansko má totiž téměř neznámou hornickou tradici a to chce kurátor venkovského muzea změnit. Prvním jeho krokem bylo zhotovení hornické štoly ve sklepení bývalé školní budovy, kde muzeum sídlí. V lesích u Drahan se těžilo železo od Keltů až do poloviny šestnáctého století.

Součástí archeoparku jsou rovněž středověké pece, v nichž mohou lidé sledovat, jak se kdysi tavilo železo či bronz. „Dá se v nich péct i chléb, pálit keramika, případně předvádět další pravěké a středověké výrobní postupy,“ podotýká spiritus agens Muzea Drahanska Pavel Moš.

Související články:

Jak chutná dort z korbáčků a kozí zmrzlina?

V Drahanech se rodí archeopark

1 komentář

Vložit komentář