Dobudou královští vojáci hrad Drahans?

Srp 6, 2014
1086 přečtení

Rozhodne srpnové sobotní odpoledne. Na louce před drahanským muzeem budou lidé svědky rekonstrukce bitvy ze začátku 14. století

David Sekanina

louka Drahany

Budoucí bitevní pole. Foto: D. Sekanina

Drahany – Vojenské ležení, lazebna, středověká kuchyně, hudba, tance, gotická módní přehlídka, ale hlavně bitva o hrad Starý Plumlov zvaný Drahans. Něco podobného městečko na hřebeni vrchoviny nezažilo nejméně sedm století.

Akce s názvem Dobytí hradu Drahaus se zúčastní asi čtyři desítky aktérů v gotických kostýmech. Chcete-li je vidět v akci, přijďte 23. srpna na louku naproti Muzea Drahanské vrchoviny v Drahanech.

Hradní posádka o pokoření Friduše neví… 

„Píše se rok 1312 a Jan Lucemburský táhne s vojskem na Moravu potlačit šlechtickou vzpouru, v jejímž čele stojí loupeživý rytíř Friduš z Linavy. Poté co král Jan dobyl a pobořil Fridušův pevný hrad Račice, šlechtický loupežník se pokořil a slíbil, že zničí i hrad Drahaus. Královští vojáci jedou osobně dohlédnout na splnění závazku poraženého pána. Jenže, co když se Friduš cestou opozdí a vojáci se setkají sami s osádkou hradu, která o pánově slibu nic neví?“

Zarostlé rozvaliny ve vojenském prostoru

Taková je zápletka, kterou se svými přáteli vymyslel zakladatel a správce muzea Pavel Moš. „Je postavená na historických záznamech ze Zbraslavské kroniky. Ke zničení svého hradu Drahans se Friduš opravdu zavázal. Drahans, řečený také Drahaus stál přitom kdysi na vrcholu ostrožny vybíhající do Drahanského žlebu. Dnes po něm zůstal jen terénní reliéf ve vojenském prostoru,“ vysvětluje Pavel Moš, díky němuž se téměř autentická rekonstrukce bitvy o hrad uskuteční.

„Uvidíme, jestli vyhrají vojáci Lucemburkovi, nebo Fridušovi,“ usmívá se muzejník.

Bitva vypukne přesně ve tři hodiny odpoledne v kulise středověké vesnice, kam se právě sjeli na jarmark řemeslníci i potulní komedianti. Krámek tu bude mít kovář, platnéř, šperkař nebo lazebník.

„Přijďte si užít nefalšovaný a originální středověk,“ zve Pavel Moš.

Další články v rubrice Nejčerstvější

 

Vložit komentář