Do radnice už sto let teče

Kvě 14, 2015
800 přečtení

Prohlídka z lešení, které vystoupalo až na vrcholek radniční věže, byla hodně smutná. Ukázala shnilou střechu, rozpadlé cihly a popraskaný plášť

David Sekanina

Foto: D. Sekanina

Prostějov – Stoletá dáma, jak s oblibou hovoří o svém sídle prostějovská reprezentace, je v horším stavu, než se čekalo. Vystihuje ji přísloví: Nahoře huj, dole fuj.

„Restaurátorský průzkum odhalil, že do radnice od samého počátku zatéká,“ vzkazují obyvatelům města radní. Opravy fasády a střechy historické budovy, která kvůli fušeřině trpí od roku 1914, se tak protáhnou a prodraží.

Shnilé trámy

Jakmile bylo postavené lešení, začala prohlídka čelní fasády a věže radnice. „Zjistili jsme hnilobné procesy na nosných prvcích střechy. Ty byly zakryté pod oplechováním nebo v nosných konstrukcích obvodových zdí. Do budovy prokazatelně vnikala voda po celou dobu její existence,“ potvrdil radní Zdeněk Fišer.

Na stavbě radnice byla odvedena nekvalitní práce. A to jinde, podotýká náměstek primátora a odkazuje na smutné závěry průzkumu.

„Kromě špatného stavu fasády byly zjištěny další problémy, a to ve střešní konstrukci nad zasedací místností ve dvoře radnice. Není zde vstupní otvor a aktuální stav bylo tak možné zjistit, až když se odkryla střecha,“ podotkl Fišer s tím, že je nutné odvětrat hřeben, aby voda nekondenzovala ve střešní konstrukci.

Rozpadlý balkon v osmém patře

Teprve z lešení se dalo také zjistit, jak jsou na tom sochy a kamenné dekorační prvky na fasádě radnice. Výsledkem je požadavek na jejich statické zabezpečení. „Navíc byla zjištěna také totální degradace cihelného zdiva na balkonech v osmém patře věže,“ dodal Zdeněk Fišer.

Opravy, o nichž nikdo neměl dopředu tušení, budou stát skoro tři miliony. Odbytá práce už přišla městskou pokladnu na deset milionů. V roce 2013 se zjistilo, že dvacet let staré podlahy v kancelářích jsou pod betonem prožrané houbami a parazity.

Navíc už padlo 10 milionů

„Všechny podlahy kanceláří v budově B museli řemeslníci demontovat a vyměnit v nich trámy a desky. Byla s tím spojená i úplná výměna rozvodů elektrické energie a dalších inženýrských sítí v budově,“ popsal již dříve radní Fišer.

Podle zjištění Týdeníku Prostějovska má lešení kolem věže radnice zůstat až do poloviny roku 2016.

Dokončení ve válečném roce

Projekt na stavbu s šestašedesátimetrovou věží vytvořil profesor brněnské techniky Karel Hugo Kepka. Takzvaná Nová radnice, pod níž jsou podepsáni prostějovští stavitelé Rudolf Konečný a Josef Nedělník, byla dokončena v roce, kdy Evropu zachvátila první světová válka. Věž měla být původně uprostřed, ale pravé křídlo zůstalo jen na papíře, protože dům, kde mělo vyrůst, se radním nepodařilo vykoupit.

 

 

Vložit komentář