Do Prostějova se chystá Rejžek, Oslzlý, Hutka…

Říj 30, 2014
1176 přečtení

Deset kulturních podniků připomene rok 1989 v Prostějově. Město za ně může poděkovat pozapomenutým zakladatelům Občanského fóra

David Sekanina

pieta

Ilustrační foto: D. Sekanina

Prostějov – Zatímco na radnici usednou poprvé od listopadové revoluce komunisté, rozběhne se v Prostějově cyklus kulturních podniků zaměřený na připomínku událostí roku 1989.

Pod názvem Hudbou proti zapomnění nabídne tři výstavy, tři besedy, tři koncerty a jeden poslechový pořad.

Město slavilo na etapy a ve velkém sto let od postavení radnice, ale čtvrt století od sametového převratu nechalo bez povšimnutí. Cyklus Hudbou proti zapomnění je především podnikem několika soukromých nadšenců, spolupracuje s nimi muzeum, státní archiv, Husův sbor, Bar 12 opic a vedení Prostějova jen odkleplo finanční příspěvek z obecní kasy.

Zakladatelé OF

„Poslední, už povolební zasedání městské rady odsouhlasilo naši žádost o přidělení veřejné finanční podpory ve výši čtyřiceti tisíc korun,“ zmínil se za tým pořadatelů Ivo Lužný. Kromě něj je v něm teatrolog Jan Roubal, Miroslav Zikmund, Arnošt Kohút, fotograf Bohuslav Pacholík a evangelický farář Jan Jun. Vesměs lidé, kteří v roce 1989 stáli u zrodu prostějovského Občanského fóra – OF, a nyní žijí více méně v ústraní.

Sérii koncertů, výstav a besed k pětadvacátému výročí revolučních událostí v Prostějově odstartuje v pondělí 3. listopadu výstava dobových fotografií, novin, časopisů, techniky a drobných každodenních předmětů v muzejním Špalíčku.

Ostrý Rejžek

„Na vernisáž přijede i kritik a publicista Jan Rejžek. Můžeme se těšit na jeho komentář ke společenskému a kulturnímu vývoji po roce 1989 v hudebním pořadu Listopadový kaleidoskop,“ prozradil Lužný s tím, že zahájení výstavy je naplánováno na půl šestou večer.

Na výstavu ve Špalíčku naváže expozice mapující hektické období od listopadu 1989 do května 1990 v okresním archivu. Poběží od 10. listopadu a uvedou ji pamětníci Jana a Miroslav Zikmundovi. Dlouholetá ředitelka městského divadla a první polistopadový starosta Prostějova.

Hned následující den bude mít ve Špalíčku přednášku Jakub Lysek z Katedry politologie v Olomouci na téma „unavené demokracie“.

Oslzlý, Jařab, Hutka…

Přímo na svátek 17. listopadu je připravený koncert písničkáře Karla Vepřeka v kostele církve československé husitské, který doprovodí přehlídka fotografií „nejmenovaných aktérů prostějovské sametové revoluce“.

V rámci připomínkového cyklu vystoupí v Prostějově osobnosti jako Petr Oslzlý, Josef Jařab, Pavel Šaradín. Jedním z nejatraktivnějších bodů programu je koncert Jaroslava Hutky v sobotu 29. listopadu v Baru 12 opic. Na úplný závěr pak vystoupí mladý prostějovský klavírista Daniel Jun s Moravskoslezskou Sinfoniettou.

 

Tady je program…

hpz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 komentář

Vložit komentář