Do Podhradského rybníka se vrací voda

Kvě 27, 2014
814 přečtení

Hráz už neprosakuje, zbývá opravit silnici a dodělat mokřad

David Sekanina

podhradsky rybnik kveten 2014 (2)

Napouštění. Foto: D. Sekanina

Plumlov – Podhradský rybník v Plumlově byl vypuštěný asi dva měsíce. Teď už je zase téměř plný. Má po opravě hráze, u níž se ukázaly průsaky až po kompletní revitalizaci rybníka včetně jeho vybagrování v roce 2011. Musel se tedy znovu vypustit. Zbývá opravit silnici na koruně.

„Největší průsaky jsme zjistili v okolí občerstvení U Sandokana. Část přívodního kanálu pro bývalou pilu tu zůstala součástí tělesa hráze, přestože měla být už dávno v minulosti při budování hráze rybníka odstraněna,“ vysvětlil již dříve Jan Hodovský z Povodí Moravy. Hráz Podhradského rybníka získala v délce sto padesáti metrů podzemní těsnící stěnu.

„Prováděla se metodou tryskové injektáže v kombinaci s překopáním nevhodné navážky pod korunou hráze. Na závěr stavební firma opraví vozovku,“ potvrdila mluvčí Povodí Gabriela Tomíčková.

U Podhradského rybníka dál pokračuje budování mokřadu. Vysazené rostliny budou čistit přitékající vodu a vznikne také sedimentační zdrž.

„Vhodná kombinace vodního a mokřadního biotopu v mělké přítokové zóně rybníka by měla dokázat částečně regulovat zvýšený přísun živin ve vodě,“ tvrdí generální ředitel Jan Hodovský.

Další články v rubrice Nejčerstvější

Vložit komentář