Deník Jana Kakáče z 1. světové války

Srp 15, 2014
1398 přečtení

5. díl / Jest skoro úplná tma, my však s hromovým Hurráá vrháme se

kakac orezPřed sto lety (28. července 1914) vypukla první světová válka. Bojoval v ní i Jan Kakáč z Krasic. Deník, který si vedl, nebyl nikdy publikován. Teď si jej můžete přečíst na pokračování…

(srpen 1914…)

Čtvrtek 27. VIII. Noc minula klidně, též celý den. K večeru jdem do vesnice, kdež nocujem. Zde jest sborové velitelství. Náš pluk leží v záloze.

Pátek 28. VIII. Útok bodákem u Soběšťany. Ráno seřazujem se na poli za vsí, před námi jest tuhý boj, my odpočíváme. Navštěvuji kolegy, kteří se u pluku nachází. Den zvolna míjí. O 5 h. odpolední došel rozkaz 3 prapory našeho pluku kupředu. O ½ 6 h. odcházíme. O 7 h. děláme rojnice. O 8 h. vrážíme v naši bitevní čáru, kterou berem s sebou k útoku bodákem. Jest skoro úplná tma, my však s hromovým Hurráá vrháme se. Asi po 10minutovém běhu narážíme na ruské zákopy, kde nastává zmatek. Poté se vracíme, aniž bychom byli poraženi, zpět do bitevní čáry, kde nocujem.

Sobota 29. VIII. O 4 h. ráno jdem zpět, pak jsme opět vrácení, na dřívějších místech se zakopáváme. Při této práci nás nepřítel strašnou dělostřelbou zasypává.

Neděle 30. VIII. Vyspavše se, rozhlíží se každý z nás po vodě, by se na celý den zaopatřil. Neboť zde musíme za každou cenu vytrvat. Rachot ruských i našich děl nemá konce. Den se chýlí k večeru. Asi o 7 h. přijíždí kuchyně, též vůz s chlebem. Po 8 h. přichází ku každé setnině asi po 90ti mužích. Jest to první dosazení.

Pondělí 31. VIII. Krátce po půlnoci útočí nepřítel na naše posice, po krátké potyčce jest odražen. Pak klid až do 6 h. ranní, načež kanonáda až do večera.

(Pokračování příště)

Publikované části deníku:

1. díl, 2. díl, 3. díl, 4. díl

 

Vložit komentář