Deník Jana Kakáče z 1. světové války

Říj 16, 2014
1708 přečtení

16. díl /míjíme město Zvolen, zde bočíme doleva, děláme rojnici, před námi vpravo je zuřivý boj

kakac orez

Jan Kakáč

Před sto lety (28. července 1914) vypukla první světová válka. Bojoval v ní i Jan Kakáč z Krasic. Deník, který si vedl, nebyl nikdy publikován. Teď si jej můžete přečíst na pokračování…

(říjen 1914…)

Pondělí 19. X. Přes noc jsem měl jeti přes řeku jako výzvědná hlídka, jelikož nejsou čluny, patroluji břeh. Vlevo, kdes u Janovce, řádí děsná kanonáda, též ručnice se ozývají. Večer jsme vystřídáni.

Úterý 20. X. Po klidné noci čistíme opět vše. Odpoledne o 5 h. ubíráme se ku vsi Ondřejov, zde stavíme polní stráže. V noci vysíláme hlídku zpět, poněvadž ve vsi bylo zapomenuto na oddělení strojních pušek.

Středa 21. X. O 8 h. ráno odcházíme. Přílenk míjíce, pak Kasanov, Vola Konštárska až o ½ 12 h. noční zastavujem ve vsi Dembuk, kde nocuje celý pluk.

Čtvrtek 22. X. O 3 h. ráno jsme alarmováni, odcházíme. Po poledni míjíme město Zvolen, zde bočíme doleva, děláme rojnici, před námi vpravo je zuřivý boj. Postupujem až ke vsi Světlíkova Vola, zde zůstává náš a třetí prapor v záloze, ostatní dělají útok proti Poličné. O 4 h. rozpoutal se divoký boj. Nocujem na místě.

Pátek 23. X. Celý den stojíme na včerejším místě, kdež i nocujem.

(Pokračování příště)

 

Publikované části deníku:

1. díl, 2. díl, 3. díl, 4. díl5. díl6. díl7. díl8. díl9. díl10. díl11. díl12. díl,13. díl14. díl, 15. díl

 

 

 

 

Vložit komentář