Den po dni. Koaliční vyjednávání v Prostějově podle ANO

Říj 24, 2014
909 přečtení

Krátký, ale zajímavý příběh o tom, jak se během pár dnů rodila nejbližší politická budoucnost města, líčí autentičtí účastníci z hnutí ANO

David Sekanina

radnice vrata

Radnice. Foto: D. Sekanina

ProstějovHnutí ANO přišlo ve čtvrtek večer s tiskovou zprávou, která spíše než klasickou zprávu pro tisk připomíná popis krátkého, ale důležitého příběhu.

Očima jednoho z účastníků líčí průběh povolebních vyjednávání o nové vládní koalici v Prostějově.

Je to velmi zajímavé čtení už proto, že obyčejnému voliči zůstávají takové detaily politického byznysu obvykle utajeny. Schůzky se konají v ústraní, čas a místo nesmí proniknout na veřejnost, co kdyby se kolem motal nějaký jiný novinář, než kterému jsme dali avízo. Čtenářská atraktivita textu je taky důvod, proč tiskovou zprávu zveřejňuji bez jakýchkoli úprav a krácení.

Pokud některá z dalších vyjednávajících stran, ČSSD nebo Pévéčko, přinese vlastní verzi tohoto prostějovského koaličního příběhu z roku 2014, jehož pointou je historický průlom v podobě spoluvlády KSČM, s velkým potěšením ji zveřejním také.

 

Tisková zpráva Hnutí ANO o průběhu koaličního vyjednávání:

Volby vyhrála ČSSD a proto měla právo stanovit místo jednání a počet zúčastněných stran. První jednání o koalici se uskutečnilo dne 12.10.2014 v Hotelu Tenis Club za účasti vyjednávacích týmů ČSSD, Hnutí ANO (Faltýnek, Naiclerová, Filouš) a Pévéčko. Tato schůzka byla informativní. Projednávala se možnost vzniku koalice na půdorysu těchto tří subjektů.

Sněm Hnutí ANO, konaný dne 16.10.2014, takřka jednohlasným usnesením zavázal svůj vyjednávací tým, aby na jednání dne 17.10.2014 předložil ČSSD protinávrh na utvoření koalice bez Pévéčko, ve složení ČSSD + Hnutí ANO + další demokratické strany z trojlístku stran KDU-ČSL, ODS a TOP09, výhradně podle výběru a rozhodnutí samotné ČSSD.

Hnutí ANO z veřejně známých vyjádření vědělo, že pro Změnu pro Prostějov je nepřijatelná koalice s ČSSD, pokud by byl primátorem Miroslav Pišťák, ten se naopak vyjádřil, že si rozhodně neumí představit spolupráci s inženýrem Navrátilem. Z toho důvodu Hnutí ANO nenavrhovalo Změnu pro Prostějov do budoucí koalice s ČSSD.

Sjednáním dvoustranné schůzky Hnutí ANO s ČSSD byl pověřen pan Faltýnek. Tato schůzka byla dojednána na 17.10.2014 na 9.40 hod v Národním domě a teprve na ni mělo navazovat trojstranné jednání mezi Hnutí ANO, Pévéčko a ČSSD. Z důvodu probíhajícího osobního jednání pana primátora Pišťáka a pana Faltýnka však dvoustranné jednání začalo až v 10 hodin, kdy v jednací místnosti již byli i zástupci Pévéčko.

Primátor Pišťák sdělil Pévéčku, že cca 10 minut bude probíhat dvoustranné jednání mezi ČSSD a Hnutí ANO a požádal je, aby se poté vrátili na jednání. Hnutí ANO (Faltýnek, Naiclerová, Filouš, Župková) tlumočilo ČSSD usnesení sněmu z 16.10.2014 na podobu budoucí koalice. ČSSD konstatovala, že předložený návrh Hnutí ANO je zcela novou informací, kterou ČSSD projedná a vyjádří se k ní. Pévéčko se na toto jednání již nevrátilo.

Dne 21.10.2014 se uskutečnilo dvoustranné jednání mezi ČSSD a Hnutí ANO (Naiclerová, Filouš). Na tomto jednání ČSSD odmítla protinávrh Hnutí ANO na podobu koalice, předložený dne 17.10.2014, aniž by blíže konkretizovala důvody tohoto svého rozhodnutí. ČSSD současně sdělila, že do koalice nepůjde ani s Hnutím ANO. Pan primátor sdělil, že ČSSD se rozhodla vytvořit koalici s nejvyšší pravděpodobností s KSČM a Pévéčko.

Hnutí ANO se poté pokoušelo přesvědčit ČSSD změnit její rozhodnutí a navrhovalo panu primátorovi další jednání o koalici, ve které nebude zastoupena KSČM. Na podobu takové koalice si Hnutí ANO nekladlo žádné další požadavky. Pan primátor přislíbil, že ČSSD tento návrh projedná a výsledek sdělí předsedkyni Hnutí ANO.

Na tiskové konferenci konané dne 23.10.2014 sdělila ČSSD veřejnosti, že utvoří koalici s KSČM a Pévéčko. ČSSD a Pévéčko se přitom pokusily svalit odpovědnost za vznik komunistické koalice v Prostějově na Hnutí ANO. Teprve po tiskové konferenci zavolal pan primátor Pišťák Ing. Naiclerové, že návrh Hnutí ANO na další jednání nebude akceptován.

Veřejnost má právo a musí vědět, že to byla sama ČSSD, která se dobrovolně rozhodla pro variantu vlády s KSČM, přestože možnosti k jednání o podobě koalice bez KSČM stále existovaly a byl čas k jejich projednání.

KSČM díky ČSSD získá 25 let od pádu komunismu poprvé podíl na moci při správě města. Přispěli k tomu i dosavadní náměstci primátora, kteří byli zvoleni za ODS, v průběhu volebního období přestoupili k Pévéčko, ale ponechali si funkce náměstků. V městské radě budou jejich partnery předlistopadoví funkcionáři KSČ, prosazující tvrdé represe proti odpůrcům režimu.

Vložit komentář