ČSSD má v Prostějově vládnout s komunisty

Říj 21, 2014
1736 přečtení

Sociální demokraté vládu s ANO odmítli. Do hry se znovu dostává Pévéčko a poprvé od roku 1989 mají oficiálně vládnout i komunisté

David Sekanina

kscm

Klub KSČM. Foto: D. Sekanina

Prostějov – Na radnici v Prostějově se poprvé od sametové revoluce dostanou zřejmě k moci komunisté. Naznačuje to alespoň vývoj jednání o koalici, které dnes pokračovalo dvoustrannou schůzkou ČSSD a ANO. Konala se opět v Národním domě.

„Sociální demokracie nám oznámila, že naše návrhy jsou neakceptovatelné a že budou jednat s jinými subjekty. Velmi pravděpodobně nás čeká pravolevá koalice ve složení ČSSD, Pévéčko a KSČM,“ informovala chvíli po jedenácté dopoledne předsedkyně prostějovské organizace ANO Hana Naiclerová.

ANO šlo do jednání v pátek minulého týdne s tím, že upřednostňuje spolupráci se socialisty bez hnutí Pévéčko, které v červnu založili lidé, kteří ještě do začátku říjnových obecních voleb seděli v zastupitelstvu za ODS.

Povolební jednání v Prostějově spějí zřejmě k závěru.

ČSSD přinesly obecní volby v pětatřicetičlenném prostějovském zastupitelstvu deset křesel. ANO získalo šest mandátů. Hnutí Pévéčko, které se účastnilo prvního jednání o koalici, má čtyři mandáty stejně jako komunisté.

Většina by tak pro koalici byla poměrně křehká.

Odmítnutí koaliční spolupráce s ANO vedení prostějovské ČSSD už potvrdilo. „Jednání s ANO už nevedeme,“ vyjádřila se dnes půl hodiny před polednem Alena Rašková z vyjednávacího týmu. Vývoj událostí dál komentovat nechtěla, odkázala jen na primátora Miroslava Pišťáka.

Zdroj blízký KSČM dohodu s ČSSD neoficiálně potvrdil.

„Koalice na vládním půdorysu ČSSD, ANO a KDU-ČSL by byla logickou volbou, nicméně na komunální úrovni rozhodují i jiná než ideová či programová kritéria. Významnou roli hrají i dosavadní personální vztahy a vazby, které jsou v případě lídrů těchto stran pevnější. Spolupráce ČSSD, KSČM a Pévéčka přesto nebude jednoduchá s ohledem na těsnou většinu osmnácti hlasů v zastupitelstvu,“ upozorňuje politolog Jakub Lysek z olomoucké univerzity.

 

Související články:

Druhé kolo jednání o koalici bylo bez Pévéčka

Půjde ANO do koalice? Odpovědět má sněm

Zkušení matadoři a harcovníci vyjednávali s nováčky

Kolik křesel získají strany v prostějovském zastupitelstvu?

Další články v rubrice Nejčerstvější

Vložit komentář