Co zastupitelé říkají a jak hlasují, uvidí lidé on-line

Úno 2, 2015
744 přečtení

Oficiální přímé přenosy jednání zastupitelstva nahradí neoficiální na Facebooku

David Sekanina

zastupitelstvo listopad 2014 (7)

Foto: D. Sekanina

Prostějov – Zřejmě už ve středu oznámí radní „městu a světu“, že bude konečně možné sledovat přímé přenosy z jednání zastupitelstva. Rozhodnou o tom na zítřejší schůzi a den poté mají tiskovou konferenci na radnici.

Po dlouhých letech tak skončí debata, v níž z pozice moci zaznívaly protiargumenty, že není jisté, zda je přímý přenos v souladu s právem na ochranu osobních údajů. Úřad, který se ochranou osobních údajů zabývá, přitom už v roce 2006 vzkázal, že je.

Přenos z jednání zastupitelů zajistí samotná radnice. On-line pohled z balkonu do obřadní síně už dvakrát zprostředkovala opoziční Změna pro Prostějov, jež se po říjnových volbách do zastupitelstva dostala, ale neoficiálně. První přenos se odehrál na Facebooku 3. listopadu 2014. Aby bylo vše v souladu se zákonem, nesmí být záznam archivován. Na sociální síti je ovšem dlouhodobě dohledatelný.

Provizorium jako tlak

„Přímé přenosy, které jsme již realizovali, byly jakýmsi provizoriem a nutností, jak na radu vyvinout tlak, aby se zavedením oficiálních přenosů neotálela. Jsme rádi, že se to podařilo a doufáme, že další kroky k zapojení občanů do rozhodování budou následovat,“ říká zastupitel za Změnu Petr Kapounek.

„Občané mají právo vědět, co jejich zastupitelé řeší a mají mít možnost získat tyto informace z první ruky, nikoliv jen zpracované a interpretované médii,“ podotýká.

Politická a mediální kultura

Členové hnutí přišli s návrhem na přímé přenosy hned na prvním jednání zastupitelstva, kterého se účastnili, ale koaliční poslanci o něm odmítli jednat. Věří, že krok, k němuž se vedení města konečně odhodlalo, může pozvednout politickou a mediální kulturu v Prostějově.

„V souvislosti s návrhem na pořizování přímého přenosu ze zasedání zastupitelstva bude projednán také návrh změn jednacího řádu zastupitelstva,“ informuje mluvčí magistrátu Jana Gáborová.

Další zastupitelstvo je v pondělí 16. února. Už toto jednání by měla přenášet kamera na webové stránky města Prostějova.

 

Vložit komentář