Co bude s pozemky po Oděvním podniku?

Čvc 2, 2014
919 přečtení

V Prostějově se rozjíždí další spirála tajností, zamlčování a fám

David Sekanina

ppfotonovyProstějov – Po kdysi slavném Oděvním podniku už není v Prostějově ani památky, ale o OP se v novinách hned tak psát nepřestane.

Otevřená je stále otázka, co bude s rozsáhlými pozemky, na nichž leží čerstvé trosky odstřeleného areálu.

Jak už v Prostějově asi nikoho nepřekvapí, pozemky vlastní firma Astria Group se sídlem v Praze. Její představenstvo je ovšem z Kralic, Vícova, Krasic a rovněž členové dozorčí rady jsou z okolí Prostějova, konkrétně ze Smržic, Kralic a Vícova.

Pražáci z Hané

Proč má „jejich“ firma, které se v Prostějově rýsují výjimečné obchodně-investiční možnosti, zrovna sídlo v Praze, je stejnou záhadou, jako je jméno jejího jediného akcionáře a tudíž pravého majitele obřího pohřebiště OP.

Dokud nebude v tomto jasno, budou Prostějovem kolovat nejrůznější pověsti, fámy a zaručené informace z první ruky. A bude jich přibývat přímo úměrně tomu, s jakou neochvějností se bude držet své informační strategie společnost Astria Group a také městští úředníci.

Mlčí Manthellan, mlčí Astria Group

Ostatně, nic nového pod sluncem. Vzpomeňme na firmu Moragro, která už léta odmítá cokoli říci o tom, co bude s lukrativními pozemky v centru Prostějova po vyhořelých zemědělských skladech mezi Mlýnskou a Šlikovou ulicí, nebo firmu Manthellan, která s novináři odmítá dlouhodobě komunikovat o svém soukromém záměru – obří nákupní galerii, jíž by nenávratně a naprosto radikálně proměnila historický střed Prostějova.

OP Prostějov demolice (13)

OP od soboty nestojí. Foto: D. Sekanina

Ani u Astria Group není známo, co s pozemky po OP zamýšlí. Že to s ní novináři nebudou mít lehké, naznačila už před demolicí. Tehdy nechtěla mluvit o termínu zbourání, nyní odmítá prozradit, co na zbořeništi chystá.

Jediné, co se ví, je veřejně dostupná informace, že na pozemcích v okolí areálu postaví zřejmě velkou, sezonní výstavní halu.

Marně se zkoušela něco dozvědět od jednatele Astria Group také redaktorka Prostějovkého deníku, který přináší článek o budoucnosti zbořeniště v dnešním internetovém vydání. Co s pozemky bude, se jí zjistit nepodařilo.

A radnice drží basu

Podle mého názoru má v tomto ohledu závazky vůči veřejnosti i vedení radnice, které zatím zaujímá svou oblíbenou pozici mrtvého brouka. Vážení představitelé samosprávy by měli Prostějovanům zprostředkovat alespoň základní informace.

Argumentovat tím, že jde o soukromý majetek, je alibismus. Pozemky po OP na okraji města, o něž se má magistrát starat jako dobrý hospodář, jsou obrovské a dobrému hospodáři by nemělo být jedno, co se u něj na dvorku nebo těsně za humny děje.

Vložit komentář