Cizince vezli do Prostějova už ve chvíli, kdy věděli, že ebolu nemá

Lis 10, 2014
980 přečtení

Policie ve Šternberku opáskovala okolí nemocnice i hotelu, kde muž bydlel. Lékaři už v sobotu večer nebezpečnou nemoc vyloučili

David Sekanina

nemocnice napis

Foto: D. Sekanina

Prostějov – Ebola v Prostějově se nepotvrdila. V tomto duchu informovala včera média o tom, co policie tentýž den označila za planý poplach. Lékařům bylo už v sobotu večer jasné, a stačily k tomu tři hodiny, že o tuto nebezpečnou nemoc nejde.

Navíc haló měli spíš ve Šternberku, kde se pacient s podezřením na ebolu objevil. Do Prostějova byl převezen proto, že zdejší nemocnice má spádové infekční oddělení pro celý kraj. To už se ovšem vědělo, že ebolu nemá.

Vyplývá to z vyjádření Jiřího Ševčíka, lékařského ředitele pro lékařskou zdravotní péči Středomoravské nemocniční, která provozuje nemocnici ve Šternberku i Prostějově.

„Po důsledném vyhodnocení všech okolností tohoto případu a ve spolupráci s pracovníky krajské hygienické stanice bylo riziko infekce ebolou u tohoto pacienta vyloučeno a pacient byl převezen na infekční oddělení Nemocnice Prostějov,“ uvádí Ševčík.

Že je v nemocnici ve Šternberku hospitalizován pacient cizí státní příslušnosti s podezření na ebolu, se policie dozvěděla v sobotu 8. listopadu před devatenáctou hodinou. „Na místo okamžitě vyjeli záchranáři, hasiči i policisté,“ konstatoval mluvčí krajského ředitelství policie Josef Bednařík.

V případě možného výskytu vysoce rizikového epidemického onemocnění, jakým ebola je, existují speciální předpisy.

„Policie uzavřela okolí nemocnice a hotelu, kde se muž pohyboval a dále postupovala podle pokynů krajského hygienika. Kolem dvaadvacáté hodiny jsme od něj obdrželi informaci, že podezření z nákazy ebolou nebylo potvrzeno,“ doplnil Bednařík.

Akce pro lidi z integrovaného záchranného systému skončila po třiadvacáté hodině.

 

Vedení prostějovské a šternberské nemocnice se k případu vyjádřilo takto:

Potvrzujeme, že na pohotovostní ambulanci Nemocnice Šternberk byl ošetřen cizí státní příslušník, který pobýval v zemi s výskytem eboly.

Zdravotní stav pacienta byl stabilní, avšak vzhledem k anamnéze pobytu v oblasti s výskytem tohoto onemocnění, postupoval ošetřující lékař v souladu s protokolem, který má nemocnice preventivně pro takové případy připravený a jehož hlavním cílem je minimalizace šíření rizika nákazy.

Po důsledném vyhodnocení všech okolností tohoto případu a ve spolupráci s pracovníky KHS Olomouc, bylo riziko infekce ebolou u tohoto pacienta vyloučeno a pacient byl převezen na infekční oddělení Nemocnice Prostějov.

Jeho zdravotní stav je i nadále stabilní a nejeví klinické známky žádného vážného infekčního onemocnění.  Díky tomuto postupu bylo potenciální riziko přenosu jakékoli infekce minimalizováno.

 

Vložit komentář