Cenu města vrátila také exředitelka divadla Jana Zikmundová (aktualizováno o reakci radnice)

Kvě 26, 2015
2706 přečtení

Na podatelnu magistrátu vyrazila ve stejný den jako prostějovská skupina Létající rabín. Spolu s cenou a diplomem přinesla i dopis zastupitelům

David Sekanina

Jana Zikmundová, listopad 2014. Foto: D. S.

Prostějov – Nejsme v tom sami, vzkazují členové kapely Létající rabín, kteří v pondělí na podatelně vrátili Cenu města Prostějova. Ke stejnému gestu se odhodlala také bývalá ředitelka městského divadla Jana Zikmundová.

„Včera na prostějovském magistrátu odevzdala paní Jana Zikmundová společně s plaketou a diplomem také dopis zastupitelům,“ informoval klarinetista klezmerové skupiny Vojtěch Pospíšil.

Jana Zikmundová je laureátkou Ceny města Prostějova z roku 2010. Byla jí udělena za „celoživotní práci v kultuře, přínos pro rozvoj Městského divadla v Prostějově a jako dlouholeté předsedkyni programové komise Wolkerova Prostějova“.

„I já jsem tehdy udělala chybu, když jsem Cenu vůbec přijala. S postupem času jsem si též zpochybnila obecnou váhu a význam tohoto ocenění,“ píše manželka prvního porevolučního starosty Miroslava Zikmunda prostějovským poslancům, mezi nimiž je několik členů KSČM, kteří sedí v městské radě.

Účast komunistů na politické moci v Prostějově čtvrt století po Sametové revoluci je také hlavním důvodem, proč se na radnici od loňského podzimu vrátily už tři ceny města. První odevzdal zpátky historik Karel Kavička, druhou Létající rabín, učinil tak symbolicky už v pátek na rozlučkovém koncertě s Kavárnou ve Špalíčku, a třetí Jana Zikmundová.

 

Dopis, který Jana Zikmundová adresovala zastupitelům, otiskujeme:

Členům Zastupitelstva města Prostějova                                              Prostějov 25. 5. 2015   

Vážení členové Zastupitelstva města Prostějova,

      podle vzoru pro mne příkladného činu mladých členů skupiny Létající rabín vracím i já Cenu města Prostějova, která mi byla udělena v roce 2010. Připojuji se k jejich prohlášení, a to zejména k jeho závěrečné pasáži. Cituji: „Lidé, kteří jsou v současnosti ve vedení města, nejsou autoritou a nemají tedy morální právo kohokoli oceňovat. Při přebírání Ceny jsme to vnímali jinak. Cenu nám však udělovali mnozí z těch, ve kterých jsme se nyní tak zklamali. Náš tehdejší přístup se tedy ukázal být chybný. Dnes tuto svoji chybu přiznáváme a napravujeme.“

      I já jsem tehdy udělala chybu, když jsem Cenu vůbec přijala. S postupem času jsem si též zpochybnila obecnou váhu a význam tohoto ocenění. A tak v souladu s mým vlastním svědomím cítím nutnost svou chybu napravit, a proto se Ceny zříkám.                                                   

Mgr. Jana Zikmundová

 

Související články:

Kapela Létající rabín vrátila Cenu města. Nelíbí se jí návrat komunistů k moci (najdete zde prohlášení skupiny Létající rabín)

 

Prohlášení vedení města k vrácení Ceny města Prostějova kapelou Létající rabín a Janou Zikmundovou

Krok vrácení Ceny města Prostějova členy kapely Létající rabín a Janou Zikmundovou za přínos v oblasti kultury je jejich svobodným rozhodnutím. K jimi předkládaným emotivním argumentům v podobě ostrého nesouhlasu se současným vedením města uvádíme: Při sestavování koalice byla bezvýhradně ctěna vůle voličů, když k jednacímu stolu zasedly tři volební strany, které v komunálních volbách získaly nejvyšší počet hlasů. Když po několika dnech jedna ze stran od společného jednání odstoupila, byla v souladu s demokratickým rozhodnutím voličů oslovena volební strana, která se v počtu získaných hlasů umístila na dalším, tedy čtvrtém místě.
Zájmem vedení každé obce je především naplňovaní své role v rámci zastupitelské demokracie a respektování výsledků voleb. Prostějov je městem se stabilním řízením, jehož výsledky jsou jasně podloženy nejvyšším ratingem v rámci České republiky a dlouhodobě velmi pozitivním hodnocením hospodaření města. 
Podle vyjádření členů kapely Létající rabín, ke kterému se připojila Jana Zikmundová, si chtějí uchovat možnost počítat se k elitě, proto nemohou ctít autoritu a morální právo současného vedení města kohokoliv oceňovat. Přitom Ceny města Prostějova uděluje celé zastupitelstvo, nikoliv pouze vedení města, a je rozhodnutím naprosto apolitickým, bez rozdílu mezi koalicí a opozicí. Oba laureáti získali ocenění také díky hlasům zastupitelů za KSČM. To ale členové skupiny i paní Zikmundová věděli už v době, kdy cenu přebírali. (Zdroj MMPV)

11 komentářů

Vložit komentář