Ať si klidně pinkají, ale za svoje

Čvn 26, 2014
1140 přečtení

Miliony korun do sportu? Financování privilegovaných

navratilJan Navrátil

Miliónové podpory do sportu. Jedni je schvalují, druzí proklínají. Jedni tvrdí, že angažovanost mládeže pomůže v boji proti kriminalitě a odkloní děti od drog, druzí si myslí, že jde o financování privilegovaných.

V Prostějově máme dva druhy sportu, jeden takový ten lidský, rekreační, pro život potřebný, a druhý takový ten, co se dá označit jako sportovní průmysl, takový ten pro peníze.

Napadlo by vás dát milionovou dotaci z městského rozpočtu třeba soukromému pekaři či výrobci zmrzliny nebo lihovin? Přitom není problém dát tutéž milionovou dotaci soukromému sportovnímu subjektu. Zdá se vám srovnání sportovního a například potravinářského průmyslu uhozené? Vždyť ti jedni to dělají přece pro zisk a ti druzí to dělají pro všechny lidi v Prostějově… Nebo naopak?

Když jsem při přidělování dalších a dalších peněz do „sportu“ na zastupitelstvu vystoupil proti, jednou z odpovědí mi bylo (a dlouho mi ta odpověď vrtala v hlavě), že pro Prostějov je to cenná reklama a že další soukromé firmy, třeba železárny, tam taky sypou peníze z reklamních důvodů.

Další argument byl, že tělocvičny soukromého subjektu, které dotujeme z městských peněz, využívají přece i prostějovské školy. Jenže víte, že ty školy za to platí další naše peníze – nájem? Prostě peníze dělají peníze.

Kdybychom všechny tyto společenské peníze, a jsou to opravdu miliony, sypali v Prostějově třeba do strojírenských oborů a učňovského školství, taky by bylo na špičkové úrovni. Nakoupit trenéry, nakoupit hráče, nakoupit ligu… Nebyla by to lepší investice než špičkoví sportovci, co nás v důchodu opravdu živit nebudou?

Nemám nic proti všem těm TK, BK,VK, XK – ať si klidně pinkají, ale za svoje. Píšu to, jak to cítím a opravdu mi nevadí, že mě za to nikdo nikam nepozve na raut a nemihnu se v celostátní televizi na vyhlašování nejlepšího hráče roku.

Doufám, že taky cítíte, že to chce změnu, méně podporovat byznys, ale víc podporovat SPORT, kdy děcka chodí do sportovních kroužků a oddílů, dospěláci zacvičit si do sokolovny, zahrát si volejbal do tělocvičny ve škole, rodiny jdou bruslit, plavat, zajezdit si na kole.

 

 

 

Vložit komentář