Arabští studenti versus stánek antiislamistů. Jak to viděl očitý svědek?

Kvě 30, 2015
3946 přečtení

Páteční incident na hlavním náměstí v Olomouci budí emoce. Nenávist rozdmýchávají bulvární titulky

David Sekanina

antiislam

Zdroj: www.ivcrn.cz

Olomouc„Kolem 15 hodiny na Horním náměstí v Olomouci přistoupila skupinka asi 15 osob ke stánku s peticí proti přijetí uprchlíků. Jednalo se o cizince, kteří slovně vyjádřili svůj nesouhlas s probíhající peticí. Jeden z nich se snažil stánek poškodit. V jeho jednání mu však zabránili přítomní policisté. K fyzickému napadení, ke zranění, ani ke škodě na majetku nedošlo. Policisté nyní zjišťují, zda uvedeným jednáním nedošlo ke spáchání přestupku.“

To je krátká tisková zpráva, kterou v pátek večer rozeslala novinářům mluvčí krajského ředitelství policie Marie Štrbáková.

Novináři ještě v noci psali o tom, jak skupinka zahraničních studentů olomoucké univerzity měla potyčku s lidmi, kteří v centru města organizovali podpisovou akci zaměřenou proti přijímání uprchlíků.

Někteří lidé z mediální branže ale využili příležitost a příběh s třeskutým potenciálem zdeformovali. Šlo jim o čtenářskou senzaci. Že tím stvoří podhoubí pro xenofobní reakce, zřejmě věděli.

Například deník Blesk vyrobil titulek tohoto znění: Do 15 let budete naši otroci, křičeli v Olomouci Arabové, kteří napadli stánek s peticí. Odvolává se přitom na Evu Hrindovou ze skupiny Naštvané matky, kterou cituje. Zda tato slova na náměstí opravdu slyšela, ví jen Eva Hrindová. Ověřitelným faktem je, že „naštvaná matka“ na svém internetovém blogu tvrdí, že islám je zvrácené náboženstvía dodává: „Nemám problém být v tomto ohledu netolerantní“.

A přestože policisté jasně říkají, že k žádnému fyzickému napadení nedošlo, bulvární deník Blesk ve svém článku píše, že „stánek brutálně napadla skupina asi dvaceti arabských přistěhovalců.“ Brutálně, dvaceti, přistěhovalců. Srovnejme slova s údaji z policejní tiskové zprávy a skutečností, že se jednalo o vysokoškolské studenty.

Přišla doba, kdy slova práce a svědomí musí novináři skloňovat sami pro sebe v jedné větě víc než kdy jindy. Požadavek objektivity a nestrannosti v aktuálním zpravodajství je tabu. To je redaktorská latina. Někdy ale novinář musí odložit práci, byť by to byla i „horká“ reportáž z místa, aby nejdřív vydal osobní svědectví.

„Jelikož jsem incident viděl na vlastní oči, dovolím si k němu napsat pár slov,“ oslovil dnes odpoledne čtenáře Martin Dostál, šéfredaktor Olomouckého deníku:

1) Nebylo to zdaleka tak dramatické, jak líčí „kolegové“ z jiných médií. Skupina arabských studentů, kteří v Olomouci normálně fungují a nikdy s nimi nebyl žádný problém, vyjádřila zcela pochopitelně svůj nesouhlas s xenofobní peticí. K pošťuchování (ano, nebyl to žádný útok) došlo až po provokacích iniciátorů petice.

2) Jestli mě něco znepokojilo, bylo to chování iniciátorů petice. Paní, co celou dobu stála u petičního stánku a píše tady do naší diskuze (diskuse na webu Olomouckého deníku), najednou hystericky běhala a křičela (na adresu studentů): „Proboha, kde se tady ti lidi vzali, my je tady nechceme.“ Daleko větší znepokojení ve mě ale vyvolala organizovanost celé petiční akce, na náměstí působilo hned několik aktivistů skupiny Islám v ČR nechceme, měli jej rozdělené na zóny a cíleně vyvolávali v lidech paniku. V několika těchto lidech jsem poznal někdejší (a zřejmě stálé) sympatizanty nacismu a adorovatele Adolfa Hitlera (neonacistickou scénou v České republice jsem se dlouho zabýval a její aktéry znám, několikrát jsem proti nim svědčil u soudu).

3) Výrok o otrocích jsem neslyšel (pozn.: v textech publikovaných například v Blesku a Parlamentních listech je uvedeno, že měl zaznít už ve čtvrtek). Většina studentů mluvila v arabštině, nevím, jestli bylo na místě tolik kovaných arabistů, aby jejich komunikaci dokázali přeložit. Zato jsem slyšel slova organizátorů petice „jak by s tímto plevelem rychle zatočili a že existuje jen jedno řešení“.

4) Chápu znepokojení lidí z faktu, že Česká republika má přijímat uprchlíky z arabských zemí, nicméně se jedná o marginální číslo. Ve skutečnosti podobný počet uprchlíků přijímáme každý rok a nikdy o tom nikdo nemluvil, protože to nikdy nebyl žádný problém.

Lidé bděte, ale nenechávejte se zmanipulovat.

Vložit komentář