Americký konvoj projede kolem Prostějova

Bře 16, 2015
2067 přečtení

Jedna z větví velké kolony amerických obrněných vozů, které se na konci března budou vracet ze cvičení NATO v Pobaltí, projede Prostějovskem na nocleh ve Vyškově

David Sekanina

trasa konvoj

Repro: mapy.cz

Prostějovsko – Je víc než pravděpodobné, že část kolony amerických vojáků, kteří dnes dostali povolení od české vlády přejet přes území republiky, projede také Prostějovskem.

Jedna z tras velkého konvoje, jenž čítá asi sto obrněných transportérů a víc než pětistovku příslušníků armády Spojených států, má totiž vést z Ostravy do Vyškova. Podle ministerstva obrany použijí vojáci hlavně dálnice.

Přespí ve Vyškově

„Po trase Ostrava – Vyškov by se měla přesunovat první ze tří kolon. Američtí vojáci přenocují v areálu Vojenské akademie ve Vyškově,“ informovalo v pondělí tiskové oddělení ministerstva s tím, že se právě upřesňují jednotlivé detaily.

Konvoj amerického 2. mechanizovaného pluku bude mít namířeno ze cvičení NATO v Pobaltí a Polsku do Německa. Přes Českou republiku přejede na konci března v několika proudech.

Po dálnici

„Ty vyrazí v časových odstupech tak, aby co nejméně zatížily dopravu. Na trase s ohledem na plynulost využijí v maximální možné míře dálnice,“ upřesnil vedoucí tiskového oddělení ministerstva obrany Vladimír Lukovský.

Druhá kolona pojede přes Náchod a Pardubice, třetí od Harrachova do Liberce. S první kolnou se setkají 30. března v kasárnách v Praze Ruzyni. Následující den v hlavním městě zůstanou s tím odůvodněním, že „je naplánována technická přestávka k údržbě vozidel a odpočinku řidičů“.

Jeden z mnoha?

Ministerstvo obrany uklidňuje, že loni se na území České republiky uskutečnilo 131 podobných přesunů. „Účastnilo se jich 1631 zahraničních vojáků s 601 kusy techniky. Z tohoto počtu se 11 silničních přesunů týkalo příslušníků armády USA, konkrétně šlo o 632 osob a 316 kusů techniky,“ vypočítává silový resort.

Vložit komentář