5 657 lidí shání na Prostějovsku práci

Čvn 9, 2014
740 přečtení

Nezaměstnanost sice klesá, ale práce je jen v několika dělnických profesích

David Sekanina

upProstějov – Pokud nejste servírka nebo soustružník, nemáte svářečský průkaz nebo nechcete začít jezdit s kamionem, prostějovský úřad práce vám nic moc extra nabídnout nemůže. Běžný člověk v evidenci nemá větší důvod k optimismu, než měl před měsícem.

Úředníkům za dveřmi do vydýchaných chodeb je ale veseleji. Zdá se, že čerstvá statistická čísla v nich mohou posilovat mínění, že jejich práce má smysl.

Křivka jde dolů

„Poprvé od srpna 2012 jsme zaznamenali v meziročním srovnání pokles nezaměstnanosti!“ hlásá centrální úřad práce pro Olomoucký kraj a v červnu čeká další pokles nezaměstnanosti.

Nic to ovšem nezmění na tom, že bez stálého zaměstnání bude v Prostějově a okolí stále tak kolem pěti a půl tisíce lidí. V máji jich bylo přesně 5 657.

Z tabulek je vidět, že počet uchazečů o zaměstnání klesl od dubna o 5,5 % a průkazku nezaměstnaného má tak momentálně doma 39 131 lidí v kraji. „Počet hlášených volných pracovních míst se naopak zvýšil o deset procent,“ uvádí analytik úřadu práce Jaroslav Mikšaník.

Prostějov: 7,1 %

Nezaměstnanost v Olomouckém kraji spadla o půl procenta na aktuální hodnotu 8,8 %. Na Prostějovsku se během května odehrál stejný pokles, číslo udávající takzvaný podíl nezaměstnaných osob je tu ale opět výrazně nižší než krajský průměr. S hodnotou 7,1 % se dokonce vejde i pod celostátní průměr.

O jedno volné pracovní místo papírově soupeřilo v průměru sedmnáct uchazečů. Zatímco v okrese Jeseník to bylo 26 lidí, na právě Prostějovsku jen třetina, 12.

Statistika související s nezaměstnaností je nudná hlavně pro ty, kteří nemohou najít práci. Zajímavým údajem ovšem je, že podporu bere jen 19 % všech lidí v evidenci.

Další články v rubrice Nejčerstvější

 

Vložit komentář