Zůstane Fiala v projektu nacionalistického Úsvitu? (aktualizováno)

Úno 10, 2015
670 přečtení

Nová strana hází přes palubu Okamuru a napíná plachtu k Le Penové. Radim Fiala: Je to nezodpovědné

David Sekanina

fiala

Foto: archiv R. Fialy


ČR, Prostějov
– Hnutí Úsvit volila v Prostějově necelá čtyři procenta lidí. Do obecního zastupitelstva se s výsledkem 3,52 procenta nedostalo. Prostějov má však za toto hnutí poslance v parlamentu. Když Radima Fialu před necelým měsícem odvolávali kolegové z funkce předsedy, ujišťoval, že členem poslaneckého klubu nadále zůstává.

Poslanecký klub Úsvitu pod jiným vedením dnes oznámil, že zakládá novou stranu, v níž budou poslanci za Úsvit a Věci veřejné. Zůstane Radim Fiala v novém uskupení s deklarovaným zájmem spolupracovat s francouzskými nacionalisty Marine Le Penové?

Zatím to vypadá, že Radim Fiala zůstává stát po boku zakladatele hnutí.

„Podle mého názoru kolegové jednají zkratkovitě, bez ohledu na program hnutí a voliče. Zapomněli na podstatnou věc: že Tomio Okamura je nosičem programu hnutí a ne šachovou figurkou v rukou některých členů hnutí. Chci jim v dobrém připomenout, že program a osobnost Tomia Okamury byli hlavním motorem, který je přivezl do křesel v Poslanecké sněmovně. Stejně jako moje odvolání, bylo i včerejší večerní jednání připraveno za zády předsedy hnutí. Podobným způsobem řešit tak zásadní otázky je politický nezodpovědné. Je to nezodpovědné především k voličům Úsvitu,“ vyjádřil se dnes k aktuální situaci v hnutí Fiala.

Tomio Okamura, který Fialu v čele klubu podporoval, transformaci svého Úsvitu odmítá a říká, že o ní nic předem nevěděl. Radim Fiala pro založení nové strany nehlasoval. Ne však proto, že by byl proti, ale protože opustil jednání. Fiala se už jednou se svou stranou loučil. Poprvé odcházel jako stranický rebel po patnácti letech z ODS. V Úsvitu, který má pouhých devět členů, je necelé dva roky.

 

Vložit komentář