Zkušení matadoři a harcovníci vyjednávali s nováčky

Říj 13, 2014
1998 přečtení

Nesešli se na radnici nebo v Národním domě, ale v hotelu Tennis Club

portretDavid Sekanina

Zatímco v Olomouci vyšoupli sociální demokraté s ODS vítěze voleb ze hry (o tom, jak umí tyto strany z opačných pólů politického spektra dobře spolupracovat, v Prostějově něco víme), v Prostějově ČSSD s ANO o koalici mluví.

A nejedná jen s druhým, ale i třetím v pořadí komunálních voleb. Jde o hnutí s názvem Pévéčko, které u lidí zabralo stejnou měrou jako komunisté a uskupení vzniklé na základě občanské aktivity proti bourání Kaska – Změna pro Prostějov.

Zakladateli Pévečka ovšem nejsou občanští aktivisté, ale bývalí občanští demokraté. Za ODS přitom do poslední chvíle (ještě necelý týden nazpátek) hlasovali v zastupitelstvu.

Zkušení oranžoví matadoři a zkušení harcovníci, kteří s nimi léta drželi, tak vyjednávají s politicky vesměs nezkušenými Babišovými lidmi, kteří ale disponují těžkou váhou, poslancem a předsedou poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem. Jestli pořád platí, že to nějak „prostě udělají“, jsem zvědav, jak to udělají, aby z těchto jednání vyšli bez odřenin.

Titulek článku, jímž Prostějovský večerník informuje o povolebním vyjednávání v Prostějově, zní: Budoucí koalice se sešla v Hotelu Tennis Club!

To věru není neutrální půda. Člověk by čekal důstojnější prostředí, například reprezentativní Národní dům. Ale možná to má voliči něco naznačit. Soukromý hotel patří soukromé agentuře, jejíž majitel před volbami přímo podpořil některé politiky, kteří tu včera seděli, a je známo, že někteří politici věrně podporují soukromé záměry tohoto majitele.

Je-li ANO spojována s trendem oligarchizace politického systému, jaké světlo vrhá svolání první „oťukávací“ schůzky v Hotelu Tennis Club na její partnery při vyjednávání o budoucí vládě v Prostějově? Ale možná tu jen podsouvám význam něčemu, co žádný, ani symbolický význam nemá.

Hlavní je, aby se političtí partneři dohodli. Například na tom, zda za starým zimním stadionem bude jedním z nich slíbené koupaliště, nebo druhým z nich slíbený nový zimní stadion. Obojí se tu nevejde. Jisté to zde má jen hala olympijského centra, projekt jedné soukromé agentury.

 

3 komentářů

Vložit komentář