Zemřel Jan Roubal

Led 22, 2015
1262 přečtení

Muž, který si získal jméno jako teoretik divadla, odešel v 67 letech. Většinu z nich prožil v Prostějově

David Sekanina

Jan Roubal

J. Roubal. Foto: M. Zaoral, Deník

Prostějov – V úterý zemřel Jan Roubal. Zprávu o jeho úmrtí přinesly Divadelní noviny a po nich řada dalších médií.

Jan Roubal byl teoretikem divadla z Prostějova. Narodil se v roce 1947 v Broumově, ale v Prostějově žil po většinu svého aktivního života. Zesnul v sedmašedesáti letech po dlouhé nemoci.

Jana Roubala jsem vždycky vnímal jako tichého, ušlechtilého intelektuála, jakých v malých městech žije velmi poskrovnu a jejichž nenápadná existence dává člověku pocit, že i v auře maloměsta jsou přítomny subtilnější částice a život v něm je tak snesitelnější, než by se mohlo zdát z perspektivy těch, kteří z Prostějova hledí zmizet do větších měst.

Jana Roubala jsem osobně neznal. Mám však na něj velmi příjemné vzpomínky z dob, kdy jsem chodil do výtvarky v lidušce. Jeho jemný humor, kterým bavil při občasných návštěvách naše mladé učitelky kreslení, rozjasňoval celý školní ateliér. Aby se v bílém plášti objevil ve dveřích, stačilo mu tehdy jen přejít chodbu. Jan Roubal vedl dramatický obor na Lidové škole umění v Prostějově od roku 1973 až do roku 1990. Moje poslední vzpomínky patří jeho klidnému, rozvážnému kroku, jímž se procházel centrem města v doprovodu svého psa.

Po revoluci, k jejímž hlavním aktérům v Prostějově patřil právě on, začal Jan Roubal učit na vysoké škole. Konkrétně na Divadelní fakultě JAMU v Brně a také na katedře divadelních, filmových a mediálních studií olomoucké univerzity, kde působil do roku 2007. Poté jako vědecký pracovník Kabinetu pro výzkum divadla a dramatu vyučoval opět v Brně, a to doktoranty. V roce 2010 se stal docentem.

Jan Roubal přednášel doma i v evropských metropolích zejména jako znalec německého a polského divadla, českého a světového autorského, alternativního divadla. V poslední době se angažoval v petičním výboru Za trvalou památku na Václava Havla v Prostějově, jehož cílem je pojmenování ulice či náměstí po tomto disidentovi a prvním českém prezidentovi.

Vložit komentář