Zastupitelem v Prostějově chce být 396 lidí

Srp 29, 2014
895 přečtení

Kandidátům do komunálních voleb v Prostějově je od 18 do 85 let. Na jedné listině je i 15 důchodců

David Sekanina

zastupitelstvo

Foto: D. Sekanina

Prostějov – Celkem 396 lidí by od října rádo zasedlo v prostějovském sboru zastupitelů. Nakonec se to povede ani ne každému desátému. V obřadní síni radnice jsou křesla jen pro 35 politických pozadí.

Své kandidáty vysílá do boje dvanáct stran a hnutí. ANO 2011, Česká strana sociálně demokratická, Komunistická strana Čech a Moravy, Koruna Česká, Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová, Moravané, Občanská demokratická strana, Pévéčko, Republikánská strana Čech, Moravy a Slezka, TOP 09 a nezávislí Prostějované, Úsvit přímé demokracie a Změna pro Prostějov.

Kandidátky všech uskupení, kromě jednoho, obsahují pětatřicet jmen, což znamená, že nic nechtějí ponechat náhodě. Co kdyby se dočkala vítězství na celé čáře. Výjimkou je Koruna Česká, která sestavila „střízlivý“ seznam jedenácti svých kandidátů. Jsou mezi nimi švadlena, zámečník, železničář, učitelka.

15 důchodců na kandidátce

Jak jsou na tom s profesemi ostatní strany? Pohled do kolonky povolání v přehledech Českého statistického úřadu je zajímavý například u Komunistů a Socialistů.

KSČM v ní má bezkonkurenčně nejvíc důchodců, dohromady patnáct. Zřejmě počítá s tím, že na penzi má člověk dost času na rozhodování o budoucnosti města, v němž tráví svůj podzim života.

ČSSD nominovala třeba důchodce-spisovatele, důchodce-maséra, ředitele pro strategii, náměstka hejtmana – technika a jednou je jako povolání uvedeno v tabulce: primátor.

Želízka v ohni některých stran mají v téže kolonce napsáno: poslanec, zaměstnanec úřadu vlády, ale také hokejista, číšník, pojišťovací poradce, bankéř…

Od 18 do 85 let

Nejmladšímu z kandidátů do prostějovského zastupitelstva je osmnáct let. V roce, kdy získal volební právo, už Ondřej Provazník hodlá být v komunální politice za hnutí ANO.

Nejstarším kmetem v městském sboru by mohl být Otokar Hořínek. Muž, který v roce 1956 získal stříbrnou medaili na olympiádě v Melbourne ve střelbě z malorážky, má 85 let a kandiduje za KSČM.

Volby do zastupitelstev obcí se uskuteční ve dnech 10. a 11. října 2014.

 

Související články:

Komunální volby: strany musí s kůží na trh

Po prostějovských voličích touží tucet stran a hnutí

 

Další články v rubrice Nejčerstvější

Vložit komentář