Zákusky a palačinky čekají na první hosty. Ochutnají je zítra

Kvě 4, 2015
1280 přečtení

Dezerty, vafle, palačinky. Cukrárna ve Vrahovicích otevírá (fotogalerie)

David Sekanina

Foto: D. Sekanina

Prostějov – Palačinky, vafle, zákusky. V nové cukrárně na rohu vrahovické ulice Jano Köhlera se můžete zastavit už v úterý 5. května ráno.

„Nabízíme různé druhy dortů, čokoládové, karamelové, ovocné. Podle sezony například jahodové nebo višňové. K tomu vafle a palačinky na sladko i na slano,“ říká sympatická cukrářka Ivana Kalábová, která bude mít na starosti přípravu v kuchyni.

Pomáhat jí bude šest klientů Lipky, občanského sdružení, které zdevastovaný městský dům zrekonstruovalo pro své účely.

„Nebude to žádná hra na práci. Všechno se naučí v reálném prostředí. Zákusky a dezerty budou vyrábět pro hosty sami,“ podotýká šéfka občanského sdružení Renata Čekalová s tím, že klienti to budou mít do práce jen pár metrů. Žít totiž budou v areálu budovy, v chráněných bytech.

„Za práci sice nedostanou mzdu, ale také si nebudou muset tuto sociální službu platit. Počítáme s tím, že jednotliví klienti zůstanou na výcvikovém pracovišti nejdéle rok. Pak bude na nich, zda se někde zkusí uchytit na vlastní pěst, nebo ne,“ vysvětluje Čekalová.

Chráněné bydlení v nových pokojích s moderním vybavením najde čtrnáct handicapovaných. „Už šest žádosti o ubytování mám a přichází další. Byty jsou dvou, tří i čtyřpokojové,“ zmínila se zakladatelka prostějovského sdružení, které se o postižené stará od roku 1993.

Objekt ve Vrahovicích má také malý byt pro správce, kancelář pro čtyřiadvacetihodinovou sociální službu, společnou jídelnu. Lipka ho nechala přebudovat za čtyři a půl milionu z dotací, úvěru a příspěvku od města.

Foto: D. Sekanina

Vložit komentář