Vysokoškoláci nemají z čeho vybírat

Říj 9, 2014
834 přečtení

Čísla a realita trhu práce…

David Sekanina

up ilustracka

Foto: D. Sekanina

Prostějov – Počet nezaměstnaných v kraji klesl na nejnižší hodnotu letošního roku a ukazatel počtu volných pracovních míst dosáhl od počátku roku svého maxima.

Tak shrnul situaci kolem nezaměstnanosti statistický úřad na konci srpna.

Od té doby oba trendy pokračovaly. V Prostějově se to nyní projevuje tak, že míra nezaměstnanosti spadla v září na 6,6 procent (kraj: 8,3) a nabídek práce viselo na úřední vývěsce 533.

Podstatné je ovšem v této souvislosti číslo, které udává množství evidovaných na prostějovském „pracáku“, a to bylo ke konci září 5294.

Mezi jednookými králem

Pohyby ve statistických kolonkách nejsou výrazné, snad až na chlíveček uvádějící počet potenciálních míst na jednoho nezaměstnaného. Tam je vepsáno číslo deset, zatímco před rokem tam byla sedmnáctka.

Nezaměstnanost na Prostějovsku meziročně klesla o jedenáct procent, což je bezkonkurenčně nejvíce v rámci všech okresů Olomouckého kraje, který má ovšem stále třetí nejvyšší nezaměstnanost v celé zemi.

155 OSVČ skončilo

Zajímavý je rovněž údaj, který říká, že mezi 4 528 uchazeči o zaměstnání, přihlášenými v září, bylo 155 těch, kteří skončili s podnikáním na živnostenský list.

Firmy berou dělníky, vysokoškoláky jen do technických oborů

Lidé, kteří jsou zvyklí živit se rukama, mají situaci na pracovním trhu snazší. Poptávka je stále po soustružnících, zámečnících, svářečích, opravářích strojů, řidičích kamionů, stavebních řemeslnících, skladnících, prodavačích, číšnících, servírkách i kuchařích a dalších dělnických profesích.

Muži a ženy s titulem odpovídající profese na nástěnkách Úřadu práce v Prostějově téměř nenajdou. Techniků, o něž je zájem, není mezi nimi mnoho.

„Zájemcům s vyšším vzděláním jsou k dispozici místa techniků v různých průmyslových oborech. V celém kraji je to sto jedenáct míst, což představuje čtyři procenta z celkové nabídky,“ upřesnil analytik krajského úřadu práce Jaroslav Mikšaník.

V říjnu očekává spíše další mírný pokles, ale od listopadu už má nezaměstnanost zase růst. „Skončí sezónní práce v zemědělství, lesnictví, stavebnictví a některých dalších odvětvích,“ vysvětluje.

 

Vložit komentář