Vrahovičtí ukážou své arboretum

Čvn 11, 2015
2053 přečtení

Okrasným parkem, vlastním arboretem, které tvořili celých pět let, se pochlubí lidé z Vrahovic

David Sekanina

arboretum

Foto: Lukáš Hájek, Spolek za staré Vrahovice

Prostějov – Vrahovice – Na slavnostní otevření zelené oázy, kterou sázeli vlastníma rukama, zvou Vrahovičtí v sobotu odpoledne. Stromy a keře ze starého kontinentu, ale také ze severní Ameriky a jihovýchodní Asie potěší oko, poskytnou stín, čistý vzduch i poučení. Usídlili se tu ptáci, obojživelníci a pestré druhy hmyzu.

Ve vlastní režii

„Jeden z hlavních důvodů, proč jsme začali uvažovat o výsadbě stromů a budování nového parku, byl nedostatek zeleně. Poloha Vrahovic na východ od průmyslové zóny se negativně promítá do kvality ovzduší,“ připomíná iniciátor projektu Tomáš Peka ze Spolku za staré Vrahovice.

Nadšencům ze sdružení pomáhali s prací dobrovolníci, jiní podpořili arboretum tím, že adoptovali strom, to znamená, že ho zaplatili. Místní patrioti jsou hrdí, že parčík, který sice na své oficiální otevření teprve čeká, ale jinak je už volně a zdarma přístupný, udržují bez dotací a veřejné finanční podpory.

Protipovodňový mráček

Žádná idyla ale není dokonalá. Pro vysazení arboreta byly totiž v roce 2009 vybrány pozemky ve Vrahovické ulici hned vedle řeky Romže, tedy částečně v záplavové oblasti. Místní lidé zde měli malá políčka a neudržované pozemky s náletovými dřevinami. Spolek za staré Vrahovice se s majiteli domluvil a pozemky zkultivoval.

Jen čtyři dny před oficiálním otevřením arboreta si ovšem prostějovská radnice pozvala místní do vrahovické tělocvičny, aby s nimi probrala návrh na protipovodňová opatření. „Ten počítá s desetimetrovým rozšířením koryta Romže, což by znamenalo zničení části arboreta,“ vysvětluje Tomáš Peka.

Co tak najednou?

Zakladatelé parku ale zůstávají optimisty. „Projekt bude hotový až na podzim, příští rok na jaře se o něm začne debatovat a realizován bude, pokud ho odsouhlasí všichni majitelé pozemků. A podle včerejší debaty se zdá, že značná část vlastníků s těmito opatřeními nesouhlasí,“ komentuje Spolek za staré Vrahovice úterní veřejné projednávání protipovodňových úprav.

Jeho členové se ale současně ptají: „Proč dnes město tolik tlačí na vybudování protipovodňových opatření, když předchozích dvacet let nebezpečí záplav ve Vrahovicích naopak bagatelizovalo? Proč jsme nebyli o záměru včas informováni, mohli jsme se přizpůsobit?

„Na veřejném projednání se sešla téměř stovka místních obyvatel. Vlastníci dotčených pozemků mohli posoudit, že nově navržená podoba koryta Romže by vedle zvýšení povodňové ochrany mohla z této říčky udělat i velmi příjemný rekreační prostor,“ uvádí magistrátní odbor rozvoje a investic.

Celoročně volně přístupné vrahovické arboretum otevírá v sobotu ve dvě hodiny odpoledne. Návštěvníkům se budou věnovat znalci, kteří představí jednotlivé stromy. Hrát k tomu bude živá muzika.

Otvírání Arboreta Vrahovice - pozvánka

Vložit komentář