Vrahovické arboretum otevřelo

Čvn 15, 2015
1771 přečtení

Přístup zdarma celý rok, pikniky povoleny. Podívejte se na pár fotek Pavla Dopity

David Sekanina

Prostějov – Vrahovice – Areál je otevřený nepřetržitě a celoročně volně přístupný. Zdarma. Nesmíte tu sice nic trhat a psy je nutné držet na vodítku, ale zato si tu kdykoli můžete udělat piknik. O čem je řeč? O krásném kousku přírody u břehu Romže ve Vrahovicích, poblíž zastávky „pouličky“ číslo pět – Hanačka.

Arboretum, v němž vysadili bezmála sto druhů rostlin, od ambroně západního až po zimostráz vždyzelený, otevírali vrahovičtí nadšenci v sobotu odpoledne. „Opravdu mile nás překvapila vysoká účast,“ pochvalují si mladí muži, kterým s kácením náletu, sázením, úpravami terénu, se stavbou zídky a posezení pomáhali dobrovolníci. Práce jim trvala pět let.

Stromy a keře pochází z Evropy, severní Ameriky a jihovýchodní Asie. „Některé z nich mají své adoptivní rodiče. Zaplatili náklady na pořízení a získali tím na oplátku trvalou památku, která bude žít možná stovky let. U každého stromu je navíc cedulka se jménem dárce,“ vysvětluje Tomáš Peka ze Spolku za staré Vrahovice.

Při sobotním slavnostní otevírání se návštěvníci na adopci ptali. Aktuální seznam ještě volných stromů a keřů mohou najít zde. Ceny se pohybují kolem několika stovek.

Na nových webových stránkách Vrahovického arboreta mají velmi zajímavou vychytávku. Na mapě si můžete zobrazit polohu jednotlivých stromů. K dispozici je jejich fotografie a popis včetně čeledi, původu či související zajímavosti.

Vložit komentář