Volební lístek můžete „proškrtat“ křížem krážem
Jak navolit zastupitele? Možností je víc, přečtěte si návod
Prostějov – Zajímá vás, jakým způsobem můžeme navolit nové zastupitele? Přesněji řečeno, jaké jsou možnosti úprav hlasovacího lístku?
Je to poměrně jednoduché, ale chce to krátké vysvětlení.
Za prvé není nutné volit jen jednu stranu se všemi jejími kandidáty, ale můžete si vybrat konkrétní jména z jiných stran. Dokonce lze zakřížkovat jednotlivce napříč všemi stranami a hnutími.
V Prostějově jich kandiduje dvanáct.
Na městských stránkách v Prostějově jsem konkrétní instrukce nenašel, tak vycházím z manuálu, který pro své občany už zveřejnila Praha. Odvolává se v něm na ministerstvo vnitra.
Jen jedna strana se všemi kandidáty
První možností úpravy volebního lístku je označit křížkem ve čtverečku jednu volební stranu.
„Tím je dán hlas kandidátům této volební strany v pořadí dle hlasovacího lístku v počtu, kolik činí počet členů zastupitelstva, který má být volen,“ píše se ve voličském manuálu s tím, že ten, kdo by na lístku zakřížkoval více než jednu stranu, jako by ho hodil do odpadkového koše. Konkrétně v Prostějově má zastupitelský sbor pětatřicet členů.
Třeba všechny křížky pro jednotlivce
Druhá možnost bude pro mnohé voliče včetně těch prostějovských lákavější.
Lze totiž „označit v rámečcích před jmény kandidátů křížkem toho kandidáta, pro kterého hlasuje, a to z kterékoli volební strany, nejvýše však tolik kandidátů, kolik členů zastupitelstva má být zvoleno,“ vysvětlují úředníci.
Kdyby si někdo nebyl za plentou jistý, počet členů zastupitelstva, který má být zvolen, najde v záhlaví svého hlasovacího lístku.
Kombinace
Oba výše zmíněné způsoby hlasování lze přitom kombinovat. Prakticky to znamená, že zakřížkujete vybranou stranu, pozor, jen jednu (!), a k tomu uděláte křížek či několik křížků u samostatných kandidátů.
Přečtěte si, jak to objasňuje manuál: „…lze označit křížkem jednu volební stranu a dále pak v rámečku před jménem kandidáta další kandidáty, pro které hlasuje, a to v libovolných samostatných sloupcích, ve kterých jsou uvedeny ostatní volební strany.“
Jak se to potom vyhodnocuje? Voličský návod to uvádí na příkladu (upravil jsem jen číslo u počtu členů zastupitelstva, aby se hodilo pro Prostějov):
„Pokud má být voleno například 35 členů zastupitelstva a je označena volební strana s 35 kandidáty a kromě toho 5 kandidátů individuálně ze sloupců dalších volebních stran, je dáno označené volební straně 30 hlasů, a to pro kandidáty na prvních třiceti místech. Pokud by byla tímto způsobem označena více než jedna volební strana nebo více kandidátů, než je stanovený počet, byl by takový hlas neplatný.“
396 zájemců z 12 kandidátek
Připomeňme si, že do krásných křesel v prostějovské obřadní síni by rádo zasedlo 396 lidí.
Kandidátky postavilo ve městě ANO 2011, Česká strana sociálně demokratická, Komunistická strana Čech a Moravy, Koruna Česká, Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová, Moravané, Občanská demokratická strana, Pévéčko, Republikánská strana Čech, Moravy a Slezka, TOP 09 a nezávislí Prostějované, Úsvit přímé demokracie a Změna pro Prostějov.
Volby do zastupitelstev obcí se konají v pátek 10. a v sobotu 11. října 2014.
Související články:
Zastupitelem v Prostějově chce být 396 lidí
Komunální volby: strany musí s kůží na trh
Vložit komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Skvělá pomůcka – simulátor hlasovacího lístku.
http://volby.rovnou.cz/