Vltava vysílá povídání s prostějovským filmařem

Dub 24, 2015
703 přečtení

Theodor Mojžíš představí v rozhlasové Telefonotéce svůj poslední dokument. O sochaři Ivanu Theimerovi

David Sekanina

videotheo

Foto: archiv T. Mojžíše, Videotheo

Prostějov – Víte, kdo je to Theodor Mojžíš? Naposledy o tomto filmaři původem z Prostějova bylo slyšet v roce 2010, kdy v Národním domě promítal své nejnovější dokumenty Javoříčko, 102. průzkumný prapor a Tváře jsou zrcadla našich životů. První z nich je o vesnici vypálené těsně před osvobozením nacisty, druhý vypráví o vojácích, kteří prošli afgánskou misí a třetí představuje známého plastického chirurga Bohdana Pomahače, jenž řídil tým chirurgů při unikátní celkové transplantaci lidského obličeje ve Spojených státech.

Od té doby se o tomto dvaašedesátiletém filmovém a televizním tvůrci v regionálních médiích moc nepsalo. Pokud se o něm chcete dozvědět víc, zapněte si dnes ráno rádio, nalaďte deset minut před desátou stanici Vltava a poslouchejte pořad Telefonotéka.

„Dokumenty většinou realizuje v koprodukci s Českou televizí v Praze. Jsou to většinou příběhy lidí, kteří přesáhli hranice regionu i rodné země. Změlík, Kotěra, Wittgenstein, Husserl, Pomahač, Wichterle,“ anoncuje povídání s Theodorem Mojžíšem na webových stánkách Vltavy rozhlasový režisér Michal Bureš.

Česká televize nedávno odvysílala Mojžíšův portrét sochaře Ivana Theimera, který loni touto dobou dostal Cenu Olomouckého kraje za celoživotní přínos v oblasti kultury. Sedmdesátiletý umělec ji získal při této příležitosti výstavy Via Lucis v olomouckém Arcidiecézním muzeu a do Dvorany slávy byl uveden v Městském divadle v Prostějově. I o tomto posledním filmu Theodora Mojžíše bude v rozhlasové Telefonotéce řeč.

 

 

Vložit komentář