Vlajka pro Tibet: Prostějovsko akci ignoruje

Bře 9, 2015
907 přečtení

Ke kampani na podporu okupovaného Tibetu se připojí jen Cyrilometodějské gymnázium a s váháním radnice v Konici

David Sekanina

vlajka tibet (3)

Z Husova sboru. Foto: D. Sekanina

Prostějovsko – 668 měst v republice, z toho 36 v Olomouckém kraji vyvěsí zítra vlajku Tibetu. Z okresu Prostějov mezi nimi není oficiálně žádné. Čest okresního města zachraňuje jen Cyrilometodějské gymnázium, které jediné přislíbilo účast na mezinárodní kampani Vlajka pro Tibet. Každoroční akce se opakuje od poloviny devadesátých let. Připomíná výroční den povstání Tibeťanů proti čínské okupaci a symbolicky podporuje ochranu lidských práv.

Husův sbor?

Radnice v Prostějově vlajku nevyvěšuje nikdy. Obhajuje to alibistickým tvrzením, že se nechce plést do velkých politických témat. Za Priorem naopak pokaždé plápolala vlajka z kostela husitské církve. Pravidelně ji vyvěšoval duchovní Miloš Košíček, který však loni zemřel. Jestli se v okně objeví i letos, není jisté.

„Jsem několik dní mimo Prostějov. Zkusím pověřit kolegu, aby to zařídil,“ řekla dnes kazatelka Ivana Krejčí z Husova sboru v Demelově ulici.

Váhání v Konici

Vlajka pro Tibet visí obvykle také z okna radnice v Konici. Avízo na webových stránkách ovšem tentokrát chybí, že by nastala po volbách změna?

„Mezi radními na to panují protichůdné názory, já osobně se kloním k tomu to udělat. Je pravda, že ten pokyn k vyvěšení je nakonec na mě a já ho vydám,“ rozmýšlel se zpočátku při otázce staronový konický starosta František Novák a nepřímo tak objasnil, proč střediskové městečko nefiguruje na oficiálním seznamu zveřejněném organizátory.

Kraj a vesničky na Olomoucku

Ke dvacátému ročníku Vlajky pro Tibet se za samosprávu připojí dokonce Krajský úřad Olomouckého kraje. Obce a města na Prostějovsku si z něho až na jednu jedinou výjimku příklad neberou.

Když ovšem v úterý pojedete třeba přes Blatec, Brodek u Přerova, Tovačov, Velkou Bystřici nebo Velký Týnec, původně bojovou zástavu se zasněženou horou, zářícím sluncem a dvěma sněžnými lvy plápolat uvidíte. Vlajku s tímto výjevem používá tibetská exilová vláda. Objeví se zítra i na 86 českých školách.

Povídání v knihovně

Akci na podporu Tibetu chystá prostějovská knihovna, ale až ve středu. V rámci celostátního festivalu Festival pro Tibet přivítá u řečnického pultíku mladou aktivistku Johanu Krajčírovou.

„Představí některé projekty na podporu Tibetu a popíše také vlastní zkušenosti s Tibeťany žijícími v exilu v Ladaku. Přednášku doplní výstava fotografií, která bude v naší Galerii Na Půdě k vidění až do poloviny dubna,“ vzkazují knihovníci.

Vložit komentář