Vizualizace rondelu u zámku, sochař chce zaplatit darované dílo a soud s pohlavárem OP

Čvn 18, 2015
1640 přečtení

Co píšou prostějovské plátky?

David Sekanina

ppfotonovyProstějov – Nový rondel na křížení Vápenice a Kostelecké se začne stavět až za čtrnáct dní, namalovaný ale vypadá hezky. Magistrát dal k dispozici novinářům vizualizaci stavby a jako první ji zveřejnil Týdeník Prostějovska. Dřív než na konci srpna ovšem fakticky hotovo nebude.

Prodáváte? Zaplaťte, vzkazuje sochař

Zajímavou zprávu přináší také dnešní Prostějovský deník, který píše o otevřeném dopisu pro prostějovské úředníky a zastupitele. Píše jim výtvarník Emil Adamec, jenž se dozvěděl o tom, že město chce prodávat zbylé sochy z někdejších mezinárodních sochařských sympozií. Je mezi nimi i jeho dílo Drak, které Prostějovu daroval.

„Postup města je v rozporu s autorským zákonem a je nutné trvat na podmínkách, za kterých město Prostějov od nás sochy převzalo. Díla mají být navrácená na původní místa ve Smetanových sadech, kde sochy byly před rekonstrukcí parku pod naší autorizací instalovány,“ cituje Deník sochaře Emila Adamce. Dodává, že sochu ocenil na tři sta tisíc a pokud ji magistrát prodá, požaduje vyplacení této částky.

Ostuda s desítkami darovaných vyřezávaných plastik, o které se radnice nedokázala pořádně postarat, se tak šíří za hranice okresu. Některá díla už bylo už nutné odepsat úplně, jiná se snaží vedení města udat.

Jak dopadne další exmanažer OP u soudu?

Prostějovský večerník informuje o tom, že před soudem stanul ve čtvrtek bývalý předseda představenstva OP Prostějov Milivoj Žák. „Podle obžaloby měl ze své pozice podepsat dvě nevýhodné smlouvy se společností Oděvy Praha, kvůli kterým Oděvní podnik přišel asi o 4,3 milionu korun. On sám vinu popírá,“ píše Večerník.

Další někdejší pohlavár podniku jde zatím k soudu okresnímu. Generálního exšéfa OP Františka Tuhého zbavil nedávno obvinění ze zpronevěry 26 milionů olomoucký Vrchní soud. V únoru ho přitom Krajský soud v Brně odsoudil na pět let do vězení.

Jak dnes večer napsal Prostějovský deník, který na jednání byl, rozsudek nad Milivojem Žákem nepadl ani po pěti hodinách. Soud bude pokračovat v září, předstoupí před něj ještě řada svědků.

 

Otevřený dopis zastupitelům města Prostějova a občanům ČR

Vážení přátelé, sochaři a občané,

Děkuji Vám za uvědomění mne na šokující postup radnice města Prostějova s našimi sochami, které jsme nezištně darovali městu v rámci mezinárodních sochařských sympozií.

Postup města je v rozporu s autorským zákonem a je nutné trvat na podmínkách za kterých město Prostějov sochy od nás převzalo, aby díla vrátilo na původní místa ve Smetanových sadech, kde sochy byly před rekonstrukcí parku pod naší autorizací instalovány. Připomínám, že sochařské sympozium v Prostějově má dlouholetou tradici, mezinárodní ohlas a význam. Sochy byly vytvořeny vybranými světovými sochaři pro toto veřejné prostranstvi před očima obyvatel města a nikoli jako zakázka pro něčí soukromou zahradu. Proto se jednalo o dar městu a jeho obyvatelům. Město Prostějov jsem navštívil opět s mojí ženou Lixií rok po skončení sympozia v roce 2012 v rámci mé prezidentské kampaně. Sochy v té době ještě stály na svých původních místech.

Za sebe uvádím, že jsem do Prostějova na sympozium přiletěl z dalekého Hongkongu, (kde jsem trvalým rezidentem) a i přes vážné zranění a operaci ruky vytvořil s pomocí pana Onďreje z muzea kočárů mimořádnou, barevnou monumentální sochu Draka, která má své protějsky např. v Ostravě-Plesné, Itálii. Tchajwanu, Brazílii nebo Austrálii v rámci mého globálního projektu Akupunktura Země.

Byl jsem příjemně potěšen, fascinován a spokojen s organizací a průběhem sochařského sympozia a za všechny uvedu pana M. Švancaru, jeho paní, pana Ladislava a jeho rodinu, další přátele a milé obyvatele města Prostějova, díky nimž vznikla příjemná atmosféra sochařského sympozia, na kterém jsme spolu s našimi a zahraničními sochaři vytvořili a darovali městu naše hodnotná umělecká díla.

Touto cestou chci všem, kteří tuto příjemnou atmosféru sympozia vytvořili upřímně poděkovat.

Co se týká mne, tak moji sochu Draka jsem vytvořil s odolného, tvrdého, akátového dřeva a koloroval. Toto dílo jsem ocenil v darovací smlouvě na 300 tis. Kč.

NESOUHLASÍM aby s našimi díly takto město nakládalo. Žádám představitele města Prostějova aby naše díla vrátili zpět na původní místa, jak bylo původně dohodnuto.

V opačném případě, že naše díla budou trvale odstraněna nebo dokonce prodána soukromým majitelům a odvezena bych požadoval uhrazení hodnoty mého díla (v mém případě 300 tis. Kč).

Předpokládám, že tento názor bude mít většina autorů soch a je v souladu s autorským zákonem.

V této souvislosti odkazuji na podobný chybný postup současných zastupitelů mé rodné obce Sedliště ve Slezsku, kde jsem uspořádal v letech 2005 – 2006 dvě mezinárodní sochařská sympozia a založil Lašskou galerii mezinárodního významu. Současný starosta a zastupitelstvo obce nenávratně zrušilo tuto věhlasnou galerii a také sochařský park, a zastavilo v obci tuto jedinečnou tradici. Dodnes tato chyba není napravena.

Oslovuji proto širokou veřejnost aby podpořila myšlenku zachování jedinečného mezinárodního veřejného sochařského parku v Prostějově a nedopustila jeho zánik.

Sochy byly vytvořeny pro Vás a pro zkrášlení Vašich veřejných prostor. A takovéto nakládání s našimi a veřejnými prostředky není ničím neznámým, proto myslím, že byste se takto neměli nadále nechávat ošizovat.

V příloze přikládám petici, kterou prosím ve vlastním zájmu podpořte.

Děkuji Vám za Vaši podporu.

S úctou

MgA. Emil Adamec

akademický sochař, architekt, krajinný architekt a urbanista

(Zdroj: regionpress.cz)

 

Vložit komentář