Vážení zastupitelé, nehlasujte o druhé změně územního plánu

Říj 6, 2014
1028 přečtení

Natvrdo ke kauze Manthellan (otevřený dopis mimořádnému zastupitelstvu)

navratilJan Navrátil

KSČM (konkrétně panům Augustinovi, Šlamborovi, Čížekovi a Šmídovi) můžete dnes poděkovat za to, že se koná mimořádné zastupitelstvo tři dny před komunálními volbami – 7. 10. 2014.

Bez nich by 17 zastupitelů z koalice ČSSD, ODS a Pévéčka na zastupitelstvu 23.9.2014 nemělo potřebnou většinu 18 hlasů k odhlasování takové nehoráznosti, jako je zahájení pořízení II. změny územního plánu ve prospěch společnosti Manthellan tři dny před volbami.

Celé řešení by tak zůstalo otevřené pro další zastupitelstvo. Takto je ovšem všechno špatně.

Územní plán má svá pravidla a zákonitosti. Pokud orgány státní správy dají nějaká stanoviska do územního plánu, která jsou do něj následně zapracována, mohou občané a organizace v procesu jeho tvorby vznášet námitky a připomínky.

Společnost Manthellan, která zde chce stavět megalomanské obchodní centrum v samém centru Prostějova, mohla v průběhu přípravy územního plánu řádně a včas vznést připomínky k výšce a hloubce možné zástavby, jako to udělali podle zákona jiní. Neučinila tak.

Pokud pak zastupitelstvo schválilo územní plán, tak na později vznesené připomínky nemůže být brán zřetel. Mohou jednat o úpravě projektu, nebo nás žalovat, ale to je tak všechno. (A například ohledně stavby Šantovkatower v Olomouci dal už mezitím soud za pravdu Národnímu památkovému ústavu, nikoliv investorovi). Žalobu Manthellan a.s. ze 4. 9. jsem četl, nechť klidně projde soudní cestou.

Pokud se pan primátor zaštiťuje péčí řádného hospodáře a chce zahájit pořízení II změny územního plánu ve prospěch občanů, aby zabránil další žalobě Manthellanu, tak tímto naopak koná v neprospěch občanů a budoucí zastupitelstvo opět zavazuje k něčemu, co se bude setsakra špatně brát zpátky.

Chlácholivá věta „O nic nejde, hlasujte pro, o výstavbě společenského sálu rozhodne budoucí zastupitelstvo“ už tu byla před čtyřmi roky, při schvalování Smlouvy o smlouvě budoucí.

Nyní je to tu zase. Věty, že o nic nejde, že zahájení druhé změny územního plánu nás vlastně k ničemu nezavazuje a až budoucí zastupitstvo rozhodne… jsou totálně zavádějící. Nikoliv.

Omlouvám se, ale je potřeba říci natvrdo: Je to lež!!! Kdo toto říká, tak lže a zhoršuje tím vyjednávací pozici Města Prostějova. U (případného) dalšího soudu s Manthellanem určitě lépe obstojí zdůvodnění, že případná změna územního plánu již náleží novému zastupitelstvu, než dodatečné rušení či neschválení již zadané II. změny územního plánu. A to nemluvím o očekávaném tlaku na kladné vyjádření našich úředníků v dané věci. Na to myslete.

Čím delší dobu půjdeme špatnou cestou, tím hůře se budeme vracet. Společnost Manthellan s tváří pokerového hráče nás teď schválně straší podanou žalobou, aby zastupitelé opět a opět zvedli ruku pro něco, co lze později považovat za souhlas města se současnými plány na obchodní centrum. A místo toho, abychom se bránili a žádali návrat k původnímu záměru a původně vysoutěženému projektu se sálem, tak opět dbáme na zájmy investora. Proč?

Při hlasování o smlouvě budoucí s Manthellanem před čtyřmi roky byli někteří zastupitelé možná naivní a nepozorní. A pan starosta Tesař pak musel podepsat smlouvu, kterou řešíme ještě teď. Tentokrát ale už zastupitelé vědí, o co jde a jsou řádně informováni, že budoucí zastupitele a úředníky a občany tím zavazují k dalším krokům. Na každém hlase každého zastupitele totiž záleží.

Apelujeme na Vás, vážení zastupitelé:

– NEHLASUJTE o předložené II. změně územního plánu. (bod 3 programu MZ 7. 10. 2014).

– Naopak se zamyslete nad samou podstatou původního záměru a (ne)platností smlouvy.

Vložit komentář