V přehradě chybí už jen metr vody

Kvě 27, 2014
1151 přečtení

Letní koupání? Průhlednost vody klesla, další testy budou na začátku června, říká Gabriela Tomíčková z Povodí Moravy

David Sekanina

Plumlov – Ještě metr a kousíček zbývá, aby voda v plumlovské přehradě dosáhla takzvané hladiny zásobního prostoru. Kóta 273,58 metrů nad mořem je v podstatě hranice, kdy se dá říct, že je přehrada úplně napuštěná.

„Momentálně je Vodní dílo Plumlov na 272,40 metrech. Tento stav si už drží řadu dnů,“ podotýká tisková mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

foto-jaro2

G. Tomíčková. Foto: PM

Letos se už lidé konečně vykoupou v přehradě. Jaká je momentálně kvalita vody?

Odběry prováděla naše laboratoř naposledy 5. května. Nádrž byla v ten den poměrně čistá, s vysokou průhledností, s minimem chlorofylu a bez většího oživení fytoplanktonem. Bylo to období takzvané clear water, kdy se střídají jarní populace s letními a vzniká tak mezera v oživení nádrže. To se děje každé jaro ve většině vodních nádrží.

Kdy se budou dělat další testy?

V příštím týdnu. Do té doby budou pravděpodobně i první výsledky rozborů vzorků odebraných krajskou hygienickou stanici z koupacího místa. V současné době klesla průhlednost vody ze dvou metrů dvaceti centimetrů na sto čtyřicet, teplota vody je dvanáct stupňů.

Co přesně se momentálně děje na Podhradském rybníku?

Naši zaměstnanci už dokončili práce na těsnící stěně a tento týden opravují vozovku na hrázi. Je hotová i obnova stavidel. Na konci vzdutí Podhradského rybníka pokračuje budování mokřadu. Vše jde podle plánu, termín dokončení biotopu je smluvně dohodnut v listopadu.

Kdy bude rybník pod plumlovským zámkem definitivně napuštěný?

Běží první fáze. Napouštění bude trvat zhruba měsíc. To znamená, že do konce června by měl být Podhradský rybník plný.

 

Související články:

Do Podhradského rybníka se vrací voda

Další články v rubrice Nejčerstvější

Vložit komentář