Útok na Prostějov se nekonal. Přišla kapitulace

Kvě 7, 2015
1566 přečtení

Prostějované vítali nejdříve Sověty a Rumuny, pak teprve Čechoslováky

David Sekanina

Osvobození Prostějova, foto Václav Ševčík

Foto: archiv SOkA (Václav Ševčík)

Prostějov – Ráno 8. května 1945 se Prostějov ocitl v dosahu dělostřelecké palby vojsk 2. ukrajinského frontu.

„Mezitím vojska 4. ukrajinského frontu obsadila Olomouc a následně směřovala levým křídlem k Prostějovu a Boskovicím. Připravoval se útok jednotek 45. rumunské armády a 1. československého armádního sboru na Prostějov, ale mezitím přišla kapitulace. Poslední německé jednotky opustily město v noci z 8. na 9. května,“ líčí historik a archivář Tomáš Cydlík.

Do Prostějova vstoupily nejdříve jednotky sovětské a rumunské armády a za nimi i českoslovenští vojáci. Předmnichovský starosta Oldřich John 9. května v pět hodin ráno převzal správu Prostějova a na radnici zavlála bílá vlajka.

Výstava v archivu, křest v knihovně

Chcete se dozvědět víc o osvobození Prostějovska před sedmdesáti lety? Zajděte si na výstavu dobových dokumentů v okresním archivu v Třebízského ulici. Běží tu už od úterý 5. května.

Den na to, ve středu 6. května odpoledne se při příležitosti výročí konce války odehrál v prostějovské knihovně křest knížky rodáka a pamětníka událostí Rudolfa Becka Naše příběhy za 2. světové války.

Kolona vítězství

V pondělí 4. května se na Prostějovsku, v Otaslavicích a Určicích, zastavila kolona historických vojenských aut. Vypravila se na Cestu vítězství 2015, která od 1. do 9. května připomíná historické události před sedmdesáti lety. Zorganizovalo ji asi padesát českých a slovenských nadšenců.

„Rekonstruujeme přesun československé vojenské jednotky na posledním úseku její bojové cesty, a autentickými místy, z Pováží přes Moravu až do Prahy,“ říkají organizátoři z několika klubů vojenské historie s tím, že chtějí oživit málo známou, ale důležitou úlohu československých vojáků v konečné fázi druhé světové války.

Medaile z Ruska

Už 10. dubna přijel do Prostějova ruský generální konzul Andrej Šaraškin, aby předal pěti místním válečným veteránům jubilejní medaile 70 let Vítězství ve Velké Vlastenecké válce. Vedení města k tomu účelu uvolnilo obřadní síň radnice a konzulovi Ruska asistoval sám primátor Miroslav Pišťák.

Vložit komentář