Tvrdil vypití dvou piv… Městská poezie Prostějov

Říj 3, 2014
1733 přečtení

Prostějov je v pořadí pátým městem, kde vznikla facebooková stránka s „poezií“ strážníků

David Sekanina

mp

Foto: D. Sekanina

Prostějov – Pokud vás už unavují obvyklá zpracování policejních svodek, nalaďte se na syrovou poetickou notu. Nový zážitek vám mohou zprostředkovat autentická sdělení z archivu prostějovských strážníků, jejichž fragmenty vytvářejí jakési básnické strofy.

Poetické kouzlo tiskových zpráv strážníků objevili jako první mladí lidé v Brně. Založili facebookovou stránku Městská poezie Brno a tou se brzy inspirovali i v jiných městech. Prostějov se přidal po Praze, Opavě a Liberci jako pátý.

3496 fanoušků

V Brně má stránka tři a půl tisíce fanoušků, jinde se počítají na desítky. Městská poezie Prostějov na své příznivce teprve čeká. Od autorů původní myšlenky má ovšem požehnání.

Marek Picha a Kateřina Čadová zveřejňují přehled denních událostí už hodně dlouhou dobu.

„Vedle obvyklých a opakujících se zpráv o podnapilých výtržnících, krádežích, napadeních či ztracených dětech, se čas od času objeví i zprávy mnohem kurióznější. Na chodce padají jahody, středem města se toulají kozy a sousedky si stále zavírají záclony do balkonových dveří a pak předstírají, že nejsou doma. Občas i hoří,“ říkají tvůrci projektu Městská poezie Brno a v poslední větě naráží na cíl, který si stanovili.

Hořící pařez

Z úryvků městských svodek totiž chtějí vydat básnickou sbírku s názvem Hořící pařez. Vybrali do ní 156 „básní“, které podle nich „nejlépe vyjadřují brněnského genia loci“.

Ve sbírce na internetové stránce startovac.cz se jim podařilo získat víc peněz, než na vydání knížky potřebují. Už dříve přitom slíbili, že pokud zbudou finance, dají je zvířecímu útulku. Strážníci v Brně projektu fandí, propagují ho a slíbili, že výtisky vlastnoručně podepíšou.

Dada magie

Facebooková stránka Městská poezie Prostějov tak „velké“ ambice nemá, ale rovněž by ráda zprostředkovala zvláštní dada magii tiskových zpráv strážníků, kteří služebním jazykem uchopují tristní realitu bídnosti, mizérie, smutku a polosvěta v jednom menším moravském městě.

Městská poezie Prostějov je facebooková komunita a příspěvky na stranu tak může vkládat v podstatě kdokoli. Zdroj je k dispozici zde.

Marek Picha se pro Deník vyjádřil, že účelem básní není zesměšňovat práci strážníků. Jeho slova platí i v Prostějově: „Nemáme žádný jiný cíl, než se bavit.“

Tady je malá ochutnávka…

 

dle slov jeho manželky

pil již od rána

v opilosti rozbil toaletní mísu

a hrozilo i další zničení

bytového zařízení

 

(Úryvky jsou podle brněnského modelu nenadstavované, neškrtané a beze změny sledu slov. Odstraněná je interpunkce.)

Facebookovou komunitu Městská poezie Prostějov můžete navštívit zde…

Vložit komentář