Tuhý do vězení nemusí. Svévolnou výplatou odměn za 26 milionů prý žádnou škodu nespáchal…

Čvn 3, 2015
1039 přečtení

Olomoucký Vrchní soud zcela zvrátil rozhodnutí Krajského soudu v Brně

David Sekanina

tuhy opProstějov, Olomouc – Bývalý boss OP Prostějov František Tuhý dostal v únoru u Krajského soudu v Brně za zpronevěru 26,3 milionů korun pět let vězení. Olomoucký vrchní soud trest nyní zrušil. Exšéf zkrachovalé firmy prý žádný trestný čin nespáchal a společnosti žádnou škodu neudělal.

Zprávu včera přinesla ČTK, po ní ji publikoval Prostějovský deník a idnes.cz.

„Znaky zpronevěry tam sice jsou, ale nedošlo ke způsobení škody. A protože firmu nepoškodil, nemůže se jednat o trestný čin,“ cituje mínění předsedy senátu Petra Angyalossyho ČTK a Deník.

Někdejší generální ředitel OP Prostějov František Tuhý byl obžalován z toho, že se obohatil na účet podniku, když si za čtyři roky, v letech 2004 až 2008, sám nechal vyplatit prémie v sumě přesahující 26,3 milionu korun. OP Prostějov zkrachoval v roce 2010.

Vrchní soud sice uznal, že Tuhý si odměny neměl vypisovat sám, měl to nechat na představenstvu firmy, ale na druhou stranu označuje jeho pochybení za „formální“.  Kdyby o peníze požádal oficiálně, stejně by je dostal, tak to podniku neuškodilo. Téměř cynický je dovětek, že Oděvní podnik může uvedenou sumu vymáhat v občanskoprávním řízení.

Co s šestadvaceti miliony Tuhý udělat? Prý si to už nepamatuje. „Použil jsem je na dovolené, něco jsem možná dal dětem, přes milion korun mě stál automobil Mercedes Viano,“ uvádí jeho slova ČTK.

Sedmileté vyšetřování případu má nečekané rozuzlení. Nebo naopak očekávatelné? Nelze se ubránit například asociaci na osvobozující verdikty v celostátní kauze Nagyová. Právě v tomto duchu komentují novinku lidé na sociálních sítích: „Nečasová, Tuhý, ještě chybí Rath“. „Horší než banánistán.“

A diskutující přikládají na misku vah i starší kauzu: „V této zemi se chodí sedět jen, když někomu namalujete na plakátech tykadla“.

Nynější penzista František Tuhý, který měl jít do kriminálu s ostrahou, byl prý po soudu v Olomouci dojatý.

„Ten pocit, když jsem měl za práci, kterou jsem odváděl, dostat pět let vězení, nikomu nepřeji. Jsem strašně rád, že to dopadlo v můj prospěch,“ cituje Tuhého idnes.cz.

 

Související články: 

František Tuhý dostal pět let

Soud s exšéfem OP Prostějov právě pokračuje

Česko proti chudobě: Reportáž bangladéšské televize z bourání OP Prostějov je mystifikace

Město možná koupí pozemky po OP Prostějov

Demolice OP Prostějov: správní řízení bude

OP Prostějov už není. Ostatky šly v 7.00 k zemi

OP Prostějov: začalo trestní stíhání pěti velkých šéfů

Vložit komentář