Trofejní úlovek při úklidu Hloučely: zamaskované zábradlí od opraveného „mostku“

Říj 6, 2014
1417 přečtení

Poblíž místa, kde se nedávno dávalo nové, pohodil někdo staré kovové zábradlí. Větvemi ho zřejmě přikryli dělníci, kteří břeh opravovali (foto)

David Sekanina

Prostějov – Ochránci přírody v sobotu uklízeli kolem Hloučely. Dělají to dvakrát ročně, tak jsou už na ledacos zvyklí. Takový úlovek, na jaký narazili v zarostlém háječku u cesty, ale nečekali.

„Ještě teď jsem rozčílená. Pár metrů od místa, kde letos v červnu zpevňovali břeh gabionovou stěnou, leželo staré kovové zábradlí. Zřejmě dělníci, kteří ho u cesty kousek od jízdárny Cavalo vyměňovali za nové, jej pohodili do křoví a zakryli větvemi,“ posteskla si šéfka svazu prostějovských ochránců Eva Zatloukalová chvíli před polednem, kdy už skupinky sběračů mířily k bistru U Abrahámka, aby si daly zasloužený oběd.

Pytle s odpadky odložili brigádníci, sešlo se jich letos asi pětatřicet, bokem a s napíchnutým špekáčkem přistoupili k ohni. Jejich děti si zatím malovaly lesní zvířátka, luštily kvízy nebo procházely naučnou stezku.

„Je poznat, kde chodí dospělí a kde se schází omladina. Buď jsou na zemi vajgly a krabičky od cigaret nebo plechovky od energetických nápojů,“ zmínil se od stolečku pod podzimním nebem mladý muž, který věnoval prostějovskému lesoparku jedno víkendové dopoledne s celou rodinou.

Ochránci přírody čistili tentokrát břeh společně s dobrovolníky z pobočky jedné banky. Pomoci v podobě zakoupených pytlů se jim dostalo i od správce řeky.

Zamaskované zábradlí budou teď řešit příslušní úředníci.

Zakázku na opravu břehů dostala firma Ing. Karel Klimeš, provádění staveb z Oseku nad Bečvou. „Tato firma má zkušenosti s řešením obdobných problémů na větších vodních tocích, řece Moravě a Bečvě,“ říkala letos v květnu prostějovská radní Ivana Hemerková.

V tiskové zprávě magistrát dodával: „Podmínky jsou velmi přísné. Dodavatel, který bude provádět práce v prostředí biokoridoru a přímo v toku řeky, musí postupovat velmi citlivě, aby nedošlo k poškození biotopu vodních živočichů. Taktéž nesmí dojít k poškození zeleně.“

Další články v rubrice Nejčerstvější

Vložit komentář