Tři citáty u Prioru. Na památku Nicholase Wintona

Čvc 2, 2015
2804 přečtení

Někdo před obchodním centrem Zlatá brána napsal na chodník tři výroky zachránce protektorátních dětí

David Sekanina

Foto: D. Sekanina

ProstějovJen jsem viděl, k čemu se schyluje, a udělal, co jsem mohl, abych pomohl.

Láska je jediná věc, která je skutečně důležitá.

Nic není neuskutečnitelné, pokud to neodporuje zdravému rozumu.

Tři výroky legendárního zachránce 669 dětí napsal někdo křídou před vchodem do obchodního domu na náměstí T. G. Masaryka v Prostějově.

Lidé kolem citátů Angličana Nicholase Wintona, který zemřel včera ve věku 106 let, procházeli většinou bez povšimnutí. Ti, kteří se zastavili, tak až na druhý, třetí pohled. Pak jim většinou věty se silným humanistickým poselstvím stály za to, aby si je přečetli celé.

Nervózní ochranka obchoďáku chvíli zkoušela, zda na barevné křídy autora, který po sobě zanechal jen značku v podobě písmene B v kroužku, bude stačit podrážka boty. Brzy to vzdala a zmizela s cigaretou za rohem.

Kam zmizel tvůrce nápisů, nevíme. O tom, kudy procházel, svědčí další nápisy, například Bůh je láska, v uličce před hlavním kostelem Povýšení svatého Kříže. I u nich je malé zakroužkované B.

Makléř Nicholas Winton zachránil životy několika stovek zejména židovských dětí z okupovaného Československa. Zachránil je před tragickým osudem v koncentračních táborech, kde by většina z nich skončila. Winton jim našel náhradní rodiny v Anglii. Činy, za které je obdivován po celém světě, vykonal v roce 1939. Pokračoval v nich až do samotného vypuknutí druhé světové války. Poslední kindertransport s 250 dětmi už bohužel nedorazil do cíle.

Foto: D. Sekanina

Vložit komentář