Shořelo 25 hektarů pole, oheň se sápal na hasiče

Čvc 20, 2014
1006 přečtení

Sedm cisteren dnes hasilo rozsáhlý požár u Hrdibořic. Obilí zřejmě chytlo při žních. Škoda je skoro milion

David Sekanina

pole ohen

Video ze zásahu. Repro: HZSOL

Hrdibořice – Uzrálé obilí na ploše asi čtyřiceti fotbalových hřišť kompletně shořelo u Hrdibořic. S požárem na poli zápasilo několik desítek hasičů, škoda je téměř milion korun.

„Rozsáhlý požár pole připraveného ke žním si vyžádal postupnou pomoc desítek profesionálních a dobrovolných hasičů. Zasažená byla plocha pětadvaceti hektarů,“ konstatoval mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

Navíc foukal silný vítr, který nebezpečně rozšiřoval plameny ve vzrostlém obilí.

„Hoření bylo velmi nebezpečné a několikrát ohrožovalo hasiče a jejich techniku. S nasazením děl, hadicových proudů i samotných hasičů s lopatou se zhruba po třech hodinách podařilo nebezpečné běsnění sálavého žáru zastavit,“ popsal dramatický zásah Zdeněk Hošák.

Operační středisko nejdříve vyslalo do terénu dvě profesionální jednotky s cisternami, kterým však museli brzy pomoci hasiči z Vrahovic, Tovačova a Dubu nad Moravou. „Poté byly přivolány ještě posily z Olomouce a také dobrovolníci z Vrbátek.

„Dohromady tak u požáru zasahovalo sedm cisternových vozidel,“ spočítal Hošák. Nikomu se nic nestalo, škoda na obilí je ovšem podle zemědělců osm set tisíc. Důvod, proč začalo hořet, se stále hledá. Jednou z možných variant je ale podle vyšetřovatele zahoření od techniky při sklizni.

Video ze zásahu najdete také zde

Další články v rubrice Nejčerstvější

Vložit komentář